Senátor Lumír Kantor (foto Jiří Majer)
  Senátor Lumír Kantor (foto Jiří Majer)

  Se senátorem Lumírem Kantorem jsme se potkali v kanceláři České rady dětí a mládeže 22. listopadu 2021, abychom projednali výhled epidemiologických opatření ve vztahu k volnočasovým aktivitám dětí a mládeže.
  Děkujeme panu senátorovi za zájem a aktivní přístup. Věříme, že se zlepší komunikace s Ministerstvem zdravotnictví ČR. V minulosti jsme se opakovaně snažili otevřít dveře včasné komunikace a spolupráce, které byly bohužel zavřené, a nám nezbyla jiná možnost, než ex post navrhovat a usilovat o úpravy nedomyšlené regulace.
  Situace je nyní taková, že nařízení vlády má v režii stále ministr Adam Vojtěch se svými týmy poradců. Potenciální členové budoucí vlády mohou situaci ovlivňovat velmi omezeně. Přesto jsme upozornili na témata, která bude potřeba řešit.

  Předseda ČRDM Aleš Sedláček (foto Jiří Majer)
  Předseda ČRDM Aleš Sedláček (foto Jiří Majer)

  Dlouhodobě proklamujeme, že je zapotřebí sladit testování ve školách a volnočasových aktivitách. Nyní je to ošetřeno tak, že pro „volnočas“ se prakticky nic nevyžaduje (což nebyl náš primární cíl). Ideální stav, plošný test v pondělí ve škole a jeho uznání pro všechny volnočasové aktivity do té doby, než bude ve škole další test. (Ve škole jsem považován za bezpečného, ve volnočase, kde se potkávám s ustálenou skupinou, taktéž.)
  Pokud je nyní příklon k PCR testům, což jakkoli nezatracujeme, pak je ale zapotřebí výrazně podpořit dostupnost testů. Na malých městech je dnes situace tristní. Často není volný termín, místa jsou vzdálená někdy i několik desítek kilometrů, na výsledek testu se čeká dlouho. Testování pro aktivity dětí se tak stává téměř nedosažitelné.

  Ředitel Kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka (foto Jiří Majer)
  Ředitel Kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka (foto Jiří Majer)

  Není možné čekat na výsledek PCR testu 48 hodin, někde i déle. To zcela postrádá svou úlohu a je to pro víkendové akce s ubytováním nepoužitelné.

  Podporujeme testování všech účastníků víkendových akcí, včetně vedoucích, a to bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo nikoli.

  Model testování všech podporujeme i u plošných testování ve školách, z toho důvodu, že je pak i větší záruka při vstupu do volnočasových aktivit v týdnu.

  Starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický (foto Jiří Majer)
  Starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický (foto Jiří Majer)

  Lumír Kantor je český dětský lékař, soudní znalec a vysokoškolský pedagog. V Senátu zastával funkci předsedy, nyní místopředsedy výboru pro zdravotnictví. Je členem Anticovid týmu, kde by měl pro nastupujícího ministra řešit právě naši tematiku. Lumír Kantor je skaut, vedl oddíl a dodnes pomáhá na táborech svého střediska. Má tedy do oblasti dětí a mládeže velké porozumění a hluboký vhled.

  Autor je předsedou České rady dětí a mládeže

  Zařadil: -maj-