Dalším z úspěšných výsledků spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody a Nadačním fondem Veolia je obnova mokřadu Rybníky ve Valašském Meziříčí. Dnes se již z tůní ozývají silně ohrožení skokani zelení, ve vodě uvidíme spoustu pulců skokanů štíhlých i vodních bezobratlých živočichů, nad hladinou tůněk poletují vážky.

    Skokan (foto Miroslav Dvorský)
    Skokan (foto Miroslav Dvorský)

    Mokřadní lokalita zvaná Rybníky, nacházející se při severozápadním okraji Hrachovce (dnes součást Valašského Meziříčí), patří k významným mokřadním lokalitám Valašskomeziříčska. Žije zde řada vzácných a ohrožených druhů živočichů, ať již jde o protahující mokřadní druhy ptáků, obojživelníky (v průběhu let zde bylo zjištěno několik druhů skokanů, rosničky, ropuchy obecné i zelené, kuňky žlutobřiché) či více než 20 druhů vážek. Právě žáby či vážky potřebují ke svému rozmnožování tůně, nestačí jim „pouhá bažina“. Mělké tůně se postupně zanášejí, zarůstají – a vzhledem k tomu, jak intenzivně dnes krajinu využíváme, nevznikají přirozeně nové. Proto je potřeba občas jim pomoci rýčem či bagrem.

    Průzkum tůní valašskomeziříčským oddílem mladých ochránců přírody Falco (foto Miroslav Dvorský)
    Průzkum tůní valašskomeziříčským oddílem mladých ochránců přírody Falco (foto Miroslav Dvorský)

    Členové valašskomeziříčské organizace Českého svazu ochránců přírody se o lokalitu starají již od roku 1995. Díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia koncem loňského roku přistoupili k obnově čtyř již zcela zarostlých a zazemněných tůní a vybudování jedné tůně nové. Obojživelníci si je záhy našli. V dubnu se v nich objevilo mimo jiné více než padesát snůšek skokana štíhlého; nyní jsou již tůně oživeny stovkami pulců, nastěhovali se sem i skokani zeleni, jejichž hlas je slyšet. Je jen otázkou času, kdy se objeví i další obojživelníci.

    Obnova tůní samozřejmě není jedinou aktivitou na mokřadu. Důležité pro všechny jeho obyvatele je nenechat ho zcela zarůst, proto je pravidelně kosen a od května letošního roku pomáhá s údržbou i pastva koní.

    Mokřad Rybníky slouží i ekologické výchově. Valašské ekocentrum ČSOP sem organizuje exkurze pro studenty středních škol z regionu, kteří pravidelně pomáhají i s jeho údržbou. Členové oddílu mladých ochránců přírody Falco se zde učí poznávat a chránit přírodu, seznamují se ze zoologií i hydrobiologiií. Vítáni jste v Rybnících i vy. Na návštěvníky zde čeká informační tabulka s vyobrazením některých druhů žab a vážek.

    Z obnovy tůní na mokřadu Rybníky v Hrachovci (foto Miroslav Dvorský)
    Z obnovy tůní na mokřadu Rybníky v Hrachovci (foto Miroslav Dvorský)

    Obnova drobných vodních ploch mokřadu Rybníky je součástí dlouhodobé spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody a Nadačním fondem Veolia na ochraně našich mokřadů. V loňském roce bylo na různých místech republiky s finanční podporou NF Veolia z programu Vraťme vodu přírodě realizováno sedm takových projektů. Spolupráce pokračuje i v roce 2022. Program Vraťme vodu přírodě je spojen s veřejnou sbírkou, která slouží pro shromažďování financí na záchranu a obnovu mokřadů. Do sbírky může kdokoli přispět nákupem v nadačním e-shopu https://eshop.nfveolia.cz nebo přímým darem v libovolné výši na sbírkové konto (https://www.nfveolia.cz/programy/vratme-vodu-prirode/).

    Zařadil: -maj-

     

    Autoři