Hodina H, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SHČMS), Prázdninová škola Lipnice, Royal Rangers, Pionýr, Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj a Dobrovolnické centrum Prachatice, Asociace TOM, Česká tábornická unie, Rada dětí a mládeže hlavního města Prahy, Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), Junák – český skaut, Česká tábornická unie (ČTU) nebo Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE)… Jde o názvy spolků a dalších neziskových organizací, jež se podílely na obsahu zpravodaje ČRDM Archa č. 2/2022. Z pochopitelných důvodů se na obálce časopisu tentokrát objevil kromě obvyklého titulku odkazujícího na hlavní – protože dlouho dopředu avizované – téma „Napříč generacemi“ ještě titulek druhý: „Pomoc Ukrajině“.

    „Mladí lidé se mohou díky aktivitám se seniory naučit různým komunikačním dovednostem, posílit svou trpělivost, pochopení, respekt, pokoru, porozumění, naslouchání. A to určitě není výčet všeho, co se díky těmto setkáním mladí lidé mohu učit. Díky setkání se seniory všech starších generací si mladí lidé mohu uvědomovat a zamyslet se nad tím, že mohou být vděčni za vše, co máme, co můžeme, v jakém světě žijeme, že žijeme v demokratické zemi, kde máme právo volit, studovat, právo vyjadřovat svůj názor a zapojovat se do dění kolem sebe sama a zároveň respektovat volbu ostatních,“ napsala Eva Havlíčková z Hodiny H ve svém úvodníku ke druhému letošnímu sešitu Archy.

    Na „mezigeneračních“ stránkách vám časopis nabízí mj. putování Krajinou snů (Petra Černá, Prázdninová škola Lipnice), totiž představení laskavého zimního kurzu pro dvojici prarodič-vnouče; můžete rovněž strávit Společný čas (Jaroslava Čečrdlová, SHČMS), opřený o krátký rozhovor s vedoucí kolektivu mladých dobrovolných hasičů ze SDH Radvanice Julií Burdychovou; zjistíte dále, že Royal a Senior klub drží spolu (Veronika Tůmová, 14. Přední hlídka Royal Rangers) nebo že pionýrská podpora mezigeneračních projektů trvá prakticky Od školky až po důchod (Vendula Nejedlá, Pionýr). Přečíst si také můžete o tom, jak Šikulové oslavili půlstoletí (Eliška Popelová, TOM Šikulové Kralovice) a co vlastně obnáší Projekt Kořenotéka (Lenka Fialková a Kateřina Tomanová, ČTU) nebo takový Zapalovač (Ondřej Turek, TOM Poutníci).

    „Bez dechu, ohromeni a sklíčeni sledujeme hrůzu, kterou ruský agresor rozpoutal v nám blízké zemi. Ukrajinu přeci známe. Ukrajinci jsou naši sousedé, zruční řemeslníci, obchodníci. Do našich oddílů chodí ukrajinské děti. S Ukrajinou nás pojí historické vazby! Hory, jezera a Nikola Šuhaj, zbojník vyzdvihnutý českým spisovatelem Ivanem Olbrachtem. V Zakarpatí najdeme československou stopu na každém rohu,“ konstatoval mj. v přípise (nejen) tomíkům, spjatém s apelem na podporu veřejných sbírek, den po zahájení ruské invaze předseda Asociace TOM Tomáš Novotný.

    Foto Petr Kalousek, Skautský institut
    Foto Petr Kalousek, Skautský institut

    Aktuální Archa přináší textový i obrazový materiál týkající se pomoci dětských a mládežnických spolků Ukrajině v reakci na ruskou válečnou agresi, jakož i její další reflexe (Modro-žlutý čas, Ukrajinské radě mládeže, Pomozme Ukrajině, Jak mluvit s dětmi o válce, To je na našich spolcích úžasné…, ČTU: směr Užhorod, MŠMT vytvořilo speciální portál k Ukrajině, Má to cenu… Pomáhat ke svobodě!, Tisková konference pro děti), a to včetně pohotové akce zorganizované ve dnech 25. až 27. února t. r. prostřednictvím Skautského institutu v Praze.

    Na tradiční anketu Archy si vyšetřili čas zakladatel a majitel nápojové společnosti Kitl Jan Vokurka a herečka Antonie Formanová; za jejich ochotu jim děkuji. Anketní otázka zněla: Spolupracujete raději s lidmi své generace, nebo věk nehraje roli?

    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…

    Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím online formuláře

    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.

    Zařadil: -maj-

    Autor