Práce dobrovolníků je potřeba nyní stejně jako před 50 lety. Dobrovolníci pečují tam, kam oko úředníka nedohlédne. Když projíždím krajinou, tak vidím řadu problematických míst, která čekají na svého člověka.

  Jiří Jiránek ve Vysoké nad Labem, při oslavách 50 let dobrovolnictví pro přírodu 27. 4. 2024.

  Dopoledne se ve Vysoké nad Labem slavilo prací v rámci Akce Brontosaurus – dny pro krajinu a přírodu.

  Do čištění stráně pod vedením spolku Pestré Polabí se zapojili pravidelní dobrovolníci Dobrovolnického centra Koalice nevládek Pardubicka v programu Komunita pro komunitu i se svými koordinátorkami. Nemohla chybět skupinka Brontosaurů. Seznamování při práci pokračovalo u společného oběda diskusí nad časopisem Mladý svět z roku 1974 s vyhlášením první Akce Brontosaurus.

  Pak jsme již pod rozhlednou Milíř přivítali vzácného hosta – Jiřího Jiránka, jednoho ze zakladatelů Hnutí Brontosaurus, který dobrovolnictví a osvětě ochrany přírody zasvětil svůj život. Vyprávěl o táborech, které vedl ve Vysoké nad Labem před 50 lety, jejichž účastníci si nejprve museli na brigádě v lese vydělat na nezbytné nářadí a provoz tábora, a pak až pracovali zdarma pro přírodu.

  Dnešní profesionální péči o dobrovolníky popsala Lucie Křivková z Koalice nevládek Pardubicka a současnou širokou paletu aktivit Hnutí Brontosaurus představil Libor Baláček, který zároveň všechny pozval v září do Telče na Festival dobrovolnictví DORT.

  Starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák a předseda spolku Pestré Polabí Martin Trávníček hovořili o spolupráci obce s ochranáři na obnově pasených sadů, ale i o vysázení tisíců kusů dřevin do biokoridorů v polích.

  Následovala exkurze po části nové Lesní naučné stezky, které propojuje témata z historie obce s přírodou na kopci Milíř. Trasa vedla i přes ochranáři opečovávané stráně se starými ovocnými stromy. Právě na nich našly své místo dárky od Brontosaura přírodě – 4 hnízdní budky pro dudka a krutihlava.

  Děkujeme všem, kteří dorazili v sobotu do Vysoké nad Labem, a užili si s námi výjimečný den.

  Text: Hana Svatošová

  Fotografie: Kristýna Machatá

  Autor