Hrdinové 20. století odcházejí. Nesmíme zapomenout. Dokumentujeme a vyprávíme jejich příběhy. Záleží vám na odkazu minulých generací, na občanských postojích, demokracii a vzdělávání? Pomozte nám!

  Existujeme opravdu jen díky Vám, a tak moc prosím, podpořte naši práci – natáčíme a vyprávíme příběhy 20. století, působíme na školách, pomáháme starým lidem.

  A ať žijí Vánoce! Člověk si uvědomí, jak je úžasné prožívat je s blízkými, zvlášť když slyší příběhy z války nebo z komunistických lágrů. Jeden z nich vypráví o židovských dětech Eli a Ester, které se v roce 1944 ukrývali v horách před transportem do koncentračního tábora. Nejvíc se báli cizích lidí, aby je neudali. Jakýsi horal je ovšem našel a na Štědrý den jim donesl chleba.
  Dále stojí za vzpomínku osudy politických vězňů, kteří psali láskyplné motáky svým manželkám a dětem, malovali obrázky a marně prosili bachaře o návštěvu. Děti je mezitím vyhlížely z okna, jestli se náhodou nevrací domů.  Petr Záleský seděl několik let ve vězení za šíření protikomunistických básniček. Na Vánoce 1958 z věznice svým dětem namaloval obrázek se slovy: „Posílám malovánku pod stromeček“.
  Podobných příběhů jsou stovky, proto Vám moc děkuji, že je můžeme dokumentovat a dále šířit. Naším cílem je, aby se nezapomnělo, čím vším si předešlé generace musely projít.
  Krásné Vánoce!
  Srdečně Váš
  Mikuláš Kroupa
  ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa

  Při pravidelné podpoře se stáváte členy Klubu přátel Paměti národa. Vaše příspěvky nám pomáhají udržovat kontinuitu naší práce a umožňují nezávislost.

  https://podporte.pametnaroda.cz/

  Co za vaše příspěvky ročně pořídíme?

  Za pravidelný měsíční příspěvek 250 Kč (3 000 Kč ročně) pořídíme dvě hodiny záznamu vyprávění pamětníka nebo jeden panel výstavy včetně grafického zpracování a textů.
  Za pravidelný měsíční příspěvek 500 Kč (6 000 Kč ročně) natočíme, přeložíme a uveřejníme jednu kompletní audionahrávku vyprávění pamětníka nebo realizujeme jeden workshop o lidských právech pro žáky a studenty.
  Za pravidelný měsíční příspěvek 1 000 Kč (12 000 Kč ročně) pořídíme profesionální videozáznam vzpomínek pamětníka včetně editace a překladu nebo uvedeme kinopříběhy s výkladem lektora pro tři třídy žáků či studentů
  1 000 Kč CHCI PŘISPÍVAT

  Co vám členství přinese?

  Vernisáže a křty

  Vernisáže a křty

  Výlety za historií

  Výlety za historií

  Setkání a diskuze

  Setkání a diskuze

  Hudební a divadelní představení

  Hudební a divadelní představení

  Slevy v E-shopu Paměti národa

  Knihy a komiksy plné strhujících příběhů. Originální trička, tašky a dárkové předměty. Nákupem podpoříte natáčení svědectví dalších pamětníků.

  Startovné na Běh pro Paměť národa

  Startovné na Běh pro Paměť národa

  Autor