Před jurtou (foto Nadace ČEZ)
  Před jurtou (foto Nadace ČEZ)

  Z nuly na padesát za dva roky, takový byl raketový nárůst počtu členů skautského oddílu, který vznikl v roce 2020 v Loučné nad Desnou. Což v obci, která má kolem 1500 obyvatel a v době, kdy si snad většina dospělých stěžuje na nezájem dětí o všechno kromě mobilů, vypadá jako zázrak. Stejným zázrakem je to, že v rekreační lokalitě plné drahých pozemků i nájmů vyrostla klubovna, ve které se v pohodě během týdne prostřídají děti všech pěti družin – Jeřabinky, Sněženky, Lišáci, Medvědi i Divočáci. Zasloužili se o to rodiče a přátelé skautů, projekt podpořila i obec, Skautská nadace Jaroslava Foglara a Nadace ČEZ.

  „Věděli jsme, že naší jedinou šancí je zvolit netradiční řešení...“ (foto Nadace ČEZ)
  „Věděli jsme, že naší jedinou šancí je zvolit netradiční řešení…“ (foto Nadace ČEZ)

  „Věděli jsme, že naší jedinou šancí je zvolit netradiční řešení, protože vybudovat si klasickou klubovnu jako mají oddíly třeba na sídlištích nebo v menších městech u nás není možné,“ vysvětlila vůdkyně oddílu Markéta Hlavsová, jak skauti z Loučné, kteří patří pod šumperské středisko, přišli na nápad vybudovat jurtu. Ta teď stojí na pronajatém pozemku od Lesů České republiky, v jejíž místní lesní správě pracuje i několik oddílových vedoucích.

  S více než 600tisícovým rozpočtem pomohla obec a hlavně děti, rodiče i přátelé oddílu. Ti posílali finanční příspěvky prostřednictvím projektu darujeme.cz, kde ke každému daru přispěla Skautská nadace Jaroslava Foglara 50 % darované částky, a také svou energii prostřednictvím aplikace EPP – Pomáhej pohybem, kde vysportované body převedla na rovných 100 tisíc korun Nadace ČEZ.

  V jurtě (foto Nadace ČEZ)
  V jurtě (foto Nadace ČEZ)

  Energetici, kteří v katastru Loučné nad Desnou provozují elektrárnu Dlouhé stráně, se snaží region podporovat dlouhodobě. „Pravidelně přispíváme na obecní slavnosti nebo na aktivity místní školy a školky. Jsem moc rád, že se nám podařilo spojit síly s obcí i skautskou nadací a dotáhnout do konce neuvěřitelné dílo, které teď slouží dětem každý den,“ řekl při slavnostním otevření jurty mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

  Zařadil: -maj-

  Autoři