Třetí díl ze série webinářů seznámí veřejnost s fenoménem migrací u letounů

  Seriál popularizačních webinářů České společnosti pro ochranu netopýrů seznamuje širokou veřejnost prostřednictvím odborníků s pozoruhodným životem i ochranou našich létajících savců. V úterý 18. října 2022 se lze těšit na téma netopýřích migrací, které přiblíží doc. Tomáš Bartonička z Masarykovy univerzity v Brně, ředitel ČESON. Účast na webináři je zdarma a předchozí díly lze shlédnout na youtube kanálu ČESON. Zde najdou zájemci i další zajímavá videa, nejnověji např. návod k tomu, co dělat, najdeme-li zraněného netopýra.

  Koncem léta měli lidé možnost blíže se seznámit s tajuplnými nočními savci při venkovních akcích v rámci Mezinárodní noci pro netopýry, nyní láká ČESON všechny milovníky přírody k podzimnímu setkání skrze obrazovku počítače. „Srdečně všechny zveme ke sledování třetího dílu ze série našich online webinářů určených široké veřejnosti. Netopýří večírek se uskuteční v úterý 18. října od 18:00 hodin na platformě ZOOM. S pozoruhodným tématem migrací u letounů nás seznámí doc. Tomáš Bartonička z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně,“ sděluje koordinátorka projektu, Petra Schnitzerová.

  „Podzim je obdobím, kdy můžeme pozorovat zvýšenou aktivitu netopýrů spojenou jednak s  intenzivním lovem potravy před zimním spánkem, ale také v souvislosti s netopýřími námluvami a přesuny do zimovišť. Migrační chování je již dlouhá desetiletí zkoumáno u ptáků, o sezónních přesunech netopýrů jsou naše znalosti podstatně menší. Nicméně víme například to, že některé druhy každoročně létaj! í na vzdálenosti až několika tisíc km, kudy nejčastěji vedou hlavní migrační koridory či že tyto noční tvory překvapivě můžeme na jejich pouti potkat třeba v pravé poledne. Na webináři se seznámíme s metodami výzkumu tohoto pozoruhodného fenoménu i nejnovějšími poznatky,“ láká ke sledování Schnitzerová.

  Předchozí díly ze série „Netopýří večírky online“ pojednávající o monitoringu početnosti populací či o námluvách létajících savců lze shlédnout na youtube kanálu ČESON. Najdeme zde i další videa s netopýří tematikou, například pohled do letní kolonie netopýra velkého, ukázku krmení ochočených handicapovaných netopýrů rezavých nebo například návod co dělat, najdeme-li zraněného netopýra. „Pokyny pro přihlášení na aktuální webinář se nachází na našem webu napude.sousednetopyr.cz. Účast je pro všechny zájemce zdarma díky tomu, že se webináře konají v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí,“ doplňuje na závěr Schnitzerová.

  Česká společnost pro ochranu netopýrů – http://www.ceson.org

  Autor