Pomozme Ukrajině!

  Bez dechu, ohromeni a sklíčeni sledujeme hrůzu, kterou ruský agresor rozpoutal v nám blízké zemi. Ukrajinu přeci známe. Ukrajinci jsou naši sousedé, zruční řemeslníci, obchodníci. Do našich oddílů chodí ukrajinské děti.  S Ukrajinou nás pojí historické vazby! Hory, jezera a Nikola Šuhaj, zbojník vyzdvihnutý českým spisovatelem Ivanem Olbrachtem. V Zakarpatí najdeme československou stopu na každém rohu.

  Náš spolek pomáhal budovat malé muzeum v podkarpatské Koločavě. Je to už dávno, ale člověku obrázky z té doby vytanou dneska na mysli plasticky,  jako už dlouho ne. Chudé vesnice, poloniny, oborohy na kupení sena, příjemní lidé, kteří se k Čechoslovákům vždy přátelsky hlásili, krásná příroda a taky pocit euforie, že můžeme svobodně cestovat tam, kde byl před pár lety ještě zakázaný, protože  sovětský prostor.

  Po třiceti letech je vše jinak. Na Ukrajinu padají ruské rakety a je možné, že ukrajinské děti právě z našich oddílů se strachují o své blízké, kteří zůstali doma.

  Pomozme. Jak?

  Vlaječkou, stužkou v ukrajinských barvách. Nebojme se ji připnout i na oddílové schůzce. Nebojme se diskuse v našich oddílech. Inspirací nám může být malý manuálek vydaný skauty – https://zpravodajstvi.skaut.cz/clanek/jak-mluvit-se-skautskymi-holkami-a-kluky-o-valce?fbclid=IwAR11_ZhghYt6x6T-KNDRNh2ayFcgFk3G2wM_-slwtp-lgmbzzC3q3UREA_w

  Nevzbuzujme v dětech strach, ač ho sami možná dnes pociťujeme. Snažme se vysvětlit, jak důležitý je mír, jak důležité je, aby vláda věcí veřejných byla v rukou národa, ne zahraničního okupanta.

  • V naší republice pracují uznávané humanitární organizace. Asociace TOM odeslala na konto spolku Post Bellum a Člověka v tísni pětadvacet tisíc korun na pomoc Ukrajině. Jednotliví členové vedení přispívají přirozeně soukromně též.

  Udělejte to, prosím, také. Ať váš oddíl patří k movitým či chudším, udělejte to. Můžete využít konta Člověk v tísni 0093209320/0300 nebo účtu Post Bellum 123-6318620207/0100 (pro případné platby ze zahraničí: IBAN: CZ76 0100 0001 2363 1862 0207, BIC/SWIFT kód: KOMBCZP).

  Odkaz na stránku spolku Post Bellum – https://www.darujme.cz/projekt/1205934?fbclid=IwAR2_RI9dP8vFn444fECozohunb66AdhUYtmNu8E4Tj2thr5ywunwfiONdjw

  Odkaz na stránku spolku Člověk v tísni – https://www.clovekvtisni.cz/darujte/jednorazove?amount=1000&accountId=7

  Speciální účet na získání finančních prostředků pro ukrajinskou armádu otevřela Ukrajinská národní banka. Přispět může kdokoli z jakékoli země! Více v odkaze zde: https://www.facebook.com/pavel.kosatik/posts/5354970104513586

  (Organizovat vlastní spolkovou sbírku nebudeme a ani k tomu neradíme. Je to poměrně komplikovaný proces a vyžaduje úřední povolení. K výše uvedeným charitám máme plnou důvěru)

   

  • K praktické pomoci patří též připravenost nabídnout střechu nad hlavou případným uprchlíkům. Myslíme na to, jakkoliv to není nyní ihned na pořadu dne. Některý z asociačních objektů v případě potřeby dáme pro tento účel k dispozici. Zaznamenali jsme debatu, zda by pro tento účel šly využít oddílové klubovny. Děkujeme všem, kdo s dobrým srdcem tento nápad přinášejí, ale uvažte, prosím, že pobyt může být dlouhodobý a nabídnutý prostor musí splňovat základní standardy. Krom toho nejsme a nebudeme s nabídkou ubytování sami – aktivizuje se stát, města, úřady.

   

  Milí tomíci,

  v ukrajinské hymně se říká, že sláva ani svoboda země ještě nezemřely. Je to hymna odhodlaných lidí, kteří jsou připraveni bojovat.

  Buďme s nimi. Jejich svoboda je pro nás důležitější, než si dovedeme představit.

   

  Tomáš Novotný

  (po debatě s ostatními členy vedení našeho spolku)

  https://www.youtube.com/watch?v=z1JUdnC5dT8

   

  Autor