Vítání ptačího zpěvu 2018 (Náměšť nad Oslavou, foto Jan Roleček, birdlife.cz)
  Vítání ptačího zpěvu 2018 (Náměšť nad Oslavou, foto Jan Roleček, birdlife.cz)

  Jaro je již v plné síle, další a další druhy tažných ptáků přilétají ze svých zimovišť a s nimi se blíží další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická proto zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

  Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek akcí bývá naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.
  Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí, co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvou záchranných stanic živočichů apod.

  Nejvíce akcí je po celé republice nachystáno v rozmezí plus mínus týden od první květnové neděle (s širokým rozptylem od dubna do června). Každý si tak může najít akci, kterou bude chtít navštívit.

  Mapa plánovaného Vítání ptačího zpěvu 2022 (birdlife.cz)
  Mapa plánovaného Vítání ptačího zpěvu 2022 (birdlife.cz)

  Organizátoři letos připravili více než 100 akcí, jejich přehled najdete na webu ČSO.

  Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International.

  Po dvouleté přestávce je pro zájemce připraveno opět více než 100 vycházek. Ty se mohou konat především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program. Za to moc děkujeme.

  V letošním roce, není-li u konkrétní vycházky uvedeno jinak, se vycházky konají v rámci projektu Okřídlení sousedé, podpořeným grantem Norských  fondů.

  Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

  Gabriela Dobruská, birdlife.cz

  Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2022