Podzim hraje všemi barvami, dny jsou stále teplé a potravy je v přírodě stále dostatek. Krmítka nechte určitě ještě nějakou dobu ležet. Co se ale s ptáky podělit o podzimní úrodu? Ptáci nám budou vděční, když necháme na stromech či keřích nějaké ovoce nesklizené. Můžeme se pak kochat, jak ptákům chutná. Třeba místo uklízení na zahradě. Správný milovník ptáků má totiž na zahradě trochu nepořádek.

    Podzim je ideální dobou na úpravu zahrady. Hnízdní sezóna je ukončená a nehrozí tak zničení ptačích hnízd. S řezáním, kácením nebo hrabáním to ale nepřehánějte. Ptáci i jiní živočichové to ocení.

    Stromy se suchými větvemi či celé mrtvé kmeny jsou pro ptáky užitečné. Pokud je to možné, neodstraňujeme je. V mrtvém dřevě žije spousta hmyzu, na kterém si ptáci pochutnají. Postačí i naskládané dříví nebo  hromádka klestí. Ptáci se tam v zimě schovají a noclehárnu si tam vybuduje i ježek.

    Pokud ještě nemáme, založíme si kompost – žijí v něm červi, plži a mnoho dalších bezobratlých. Otevřenou konstrukci upřednostníme před zavřenými plastovými boxy, do které budou mít ptáci přístup. Na zahradě se vyhýbáme chemickým prostředkům a radši ke hnojení využijeme přírodní suroviny – především výše zmíněný kompost nebo najemno posekanou trávu a listí.

    Autor