Spár s popáleninou (foto ČSOP, ZS Falco)
  Spár s popáleninou (foto ČSOP, ZS Falco)

  Málokdo věřil, že se vrátí na nebe – popálený a následně autem sražený orel mořský se léčil v záchranné stanici Falco na Litoměřicku. Dle vedoucího stanice, Václava Tomšovského, se tento majestátní dravec v péči záchranné stanice Falco objevil vůbec poprvé. Po intenzivní léčbě se vrací na svobodu opatřen vysílačkou.

  Dne 28. září loňského roku zveřejnila záchranná stanice Falco na svém facebookovém profilu oznámení: „Poslední dnešní výjezd a odchyt nám do péče zavál tohoto popáleného a vysíleného krasavce, orla mořského (Haliaeetus albicilla). Zranění jsou starší a orel je velice hubený. Po ošetření a ubytování se nám ho podařilo nakrmit,

  Orel mořský (foto ČSOP, ZS Falco)
  Orel mořský (foto ČSOP, ZS Falco)

  tak držte palce, ať to dá.

  Děkujeme oznamovatelům za vynikající spolupráci.“

  Václav Tomšovský orla přivezl z letiště v Roudnici nad Labem. Po důkladné prohlídce byla patrná příčina orlova neutěšeného stavu – orel byl popálen zásahem elektrického proudu. Kromě jasných známek průniku elektřiny do těla (pravé křídlo, levý stoják) měl ránu i na hlavě, která byla zřejmě následně způsobena střetem s dopravním prostředkem. Vyhlídky na jeho další osud nebyly nijak růžové. Zkušenější kolegové předvídali, že svému zranění podlehne, maximálně zůstane jako trvale handicapované zvíře v zajetí. Ptáci popálení od elektrického vedení v 99 % případů totiž uhynou.

  Orel mořský ve voliéře (foto ČSOP, ZS Falco)
  Orel mořský ve voliéře (foto ČSOP, ZS Falco)

  Výjimečně skončí s trvalým handicapem (většinou amputovaným křídlem) v expoziční části stanic jako názorný příklad toho, co nezabezpečené sloupy vysokého napětí ptákům způsobují.

  Ve Falcu však boj o záchranu vzácného dravce nehodlali vzdát. Popáleniny pravidelně ošetřovali a zajišťovali orlovi dostatek kvalitního krmení. Již prvního října proto Václav Tomšovský uvedl: „Orel mořský pomalu nabírá síly, jsme moc rádi, už ho nemusíme krmit a přijímá potravu sám, pstruh mu zdá se chutná.“ Zlepšení pak bylo patrné i po měsíci, kdy Falco zveřejnilo příspěvek: „Orel mořský: popáleniny od elektrického proudu jsou už skoro plně zhojeny. Orel u nás nabral více než dobrou kondici a dnes byl přesunut do velké voliéry, kde se bude připravovat na návrat do přírody.“

  Václav Tomšovský vypouští orla mořského (foto Zdeňka Nezmeškalová)
  Václav Tomšovský vypouští orla mořského (foto Zdeňka Nezmeškalová)
  Orel mořský s instalovanou vysílačkou (foto Zdeňka Nezmeškalová)
  Orel mořský s instalovanou vysílačkou (foto Zdeňka Nezmeškalová)

  Orel mořský je řazen mezi kriticky ohrožené druhy. V ČR je odhadována jejich početnost na 90 – 120 párů. I proto o takto vzácné zvíře – zřejmě jde o samce staršího pěti let – měli od počátku zájem ornitologové. Přislíbili, že pokud se dostane do kondice, zajistí mu vysílačku, aby mohl být sledován jeho další osud, a rozšířily se tak poznatky o orlech mořských na našem území. „Doufejme, že datum 2. 2. 2022 bude pro orla mořského z Falca šťastným,“ uvedl ornitolog Dušan Rak, který osadil orla vysílačkou typu Anitra, a díky moderním technologiím tak bude možné sledovat jeho další osud.

  Záchranná stanice Falco, které spravuje území téměř celého Ústeckého a části Libereckého kraje, každoročně zajistí pomoc stovkám zvířat.  O prvním únorovém víkendu přišla navíc díky vichřici o některé starší voliéry. Veřejnost může stanici Falco podpořit! Dar pro stanici Falco lze zaslat na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22/0800, pod variabilním symbolem 3702.

  Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.

  Zařadil: -maj-

   

   

   

   

   

  Autoři