Úvodní obrázek aplikace
  Úvodní obrázek aplikace

  Vysvětlit a přiblížit nelidské podmínky, ve kterých žili židovští obyvatelé města v době druhé světové války, se snaží nová trasa webové aplikace Příběhy lidí a míst: Plzeň a holocaust na stránkách hry.zazijplzen.eu. Hra vznikla díky spolupráci mezinárodních projektů Zažij Plzeň! a Přepni (se) na historii. Ty zastřešuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni.

  Hra nabízí jedno až dvouhodinové putování po stopách holocaustu v Plzni, buď přímo v terénu se svým mobilem, nebo klidně z domova u počítače. Délka trasy závisí na tom, zda účastník pročte a zhlédne všechny doporučené materiály a videa.

  Aplikace vás provede po stopách holocaustu v Plzni (foto TANDEM)
  Aplikace vás provede po stopách holocaustu v Plzni (foto TANDEM)

  „Rozhodli jsme se téma židovského holocaustu zpracovat formou příběhů obyčejných lidí,“ přibližuje vizi Tereza Vágnerová, koordinátorka jednoho z projektů. „Dohledali jsme osudy zajímavých osobností spojených s městem, ale přidali jsme k nim ještě fiktivní průvodkyni, pětiletou Evu, která dění kolem sebe komentuje a příběhy propojuje,“ doplňuje. Díky tomu je hra přístupnější i pro menší děti.

  „Navzdory ponurosti tématu nás hra ohromně bavila. Jsem fakt nadšená, že jsem hravou formou mohla kluky seznámit s touhle důležitou kapitolou dějin,“ děkuje autorkám jedna z uživatelek aplikace, maminka dvou prvostupňových školáků, Martina Petrakovičová. „Mezi úkoly se kluci vždy na střídačku ujali telefonu, aby nás podle mapy navigovali k dalšímu stanovišti. To byla pro ně také podstatná část zážitku.“

  Nová trasa webové aplikace na téma holocaust v Plzni (foto TANDEM)
  Nová trasa webové aplikace na téma holocaust v Plzni (foto TANDEM)

  Informace a úkoly ve hře jsou ale zajímavé i pro dospělé. Aplikaci mohou navíc využít i učitelé při své výuce. Hra je dostupná zdarma a není nutné ji stahovat, stačí registrace a připojení k internetu. Vzhledem k zaměření projektů je dostupná i v německém jazyce.

  „Nejedná se tak úplně o novou hru, spíš novou trasu v aplikaci hry.zazijplzen.eu,“ vysvětluje Lucie Tarabová, ředitelka Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM. Veronika Rybová, která má na starosti interaktivní program Zažij Plzeň!, k tomu dodává: „Aplikace vznikla v časech pandemie. Chtěli jsme zajímavým způsobem zpřístupnit lidem město Plzeň i v době, kdy nebylo možné se setkávat a organizovat komentované procházky. Díky spolupráci s týmem projektu Přepni (se) na historii jsme pak natočili v rámci jednoho ze seminářů komentovanou vycházku pro učitele a téma další trasy už bylo jasné.“

  Zažij Plzeň! nabízí i tematické procházky (foto TANDEM)
  Zažij Plzeň! nabízí i tematické procházky (foto TANDEM)

  Pokud by zájemcům forma aplikace nevyhovovala, je možné si obě tematické procházky objednat na webu projektu zazijplzen.eu a absolvovat je s průvodkyní. Program Zažij Plzeň! se zaměřuje zejména na česko-německé skupiny, ale je vhodný i pro školní třídy i širokou veřejnost.


  Kdo je TANDEM?
  Plzeňské Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže TANDEM organizačně spadá pod Západočeskou univerzitu v Plzni. Spolu s německou kanceláří je Tandem ústředním specializovaným pracovištěm České republiky a Spolkové republiky Německo pro výměny mládeže a škol mezi těmito dvěma zeměmi. Poskytuje poradenství a podporu institucím a organizacím při realizaci česko-německé výměny mládeže. Realizuje vzdělávací nabídky pro učitele, pracovníky s mládeží a aktéry česko-německé spolupráce.
  Odkaz na web TANDEMu


  Jedna z ilustrací v aplikaci
  Jedna z ilustrací v aplikaci

  Přepni (se) na historii
  „Přepni (se) na historii. Mediální historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí.“ Jde o společný projekt Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem při ZČU v Plzni a Univerzity Pasov se zaměřením na česko-bavorskou regionální historii a mediální vzdělávání.  Projekt je finančně podpořen z prostředků Evropské unie z Cíle EÚS, konkrétně z Programu příhraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS 2014 – 2020.
  Odkaz na web prepnisenahistorii.cz, Odkaz na web denkmaldigital.de


  Odkaz na video z tematické prohlídky „Plzeň a holocaust“


  Zažij Plzeň!
  Už 10 let pomáhá českým, německým i česko-německým skupinám zažít město jinak. Netradiční a zábavné procházky Plzní představují smysluplný doplněk přeshraničních aktivit pro školní i mimoškolní skupiny z Česka a Německa. Objednat a užít si je ale může kdokoli!
  Odkaz na web zazijplzen.eu
  Odkaz na web erlebepilsen.eu
  Aplikace: hry.zazijplzen.eu / Aplikace: spiele.erlebepilsen.eu (DE verze) / Aplikace: ihry.zazijplzen.eu (UA verze)


  Zařadil: -maj-

  Autoři