Sezóna přikrmování právě začíná. Možná už víte, kde sehnat krmítko, jak by mělo vypadat a čím ho nejlépe zásobit. Určitě nám všem ale neuškodí malé opakování. Jaké krmítko vybrat a kde jej pořídit, co do krmítka nasypat a jak si zábavně vypilovat znalosti ptáků, abychom je během prvního lednového víkendu mohli posčítat… K tomu přidáme pozvánku na webinář o dravcích v zimě a také jeden předvánoční dárek. Pojďme na to!

  Listopad je ideální doba na přípravu krmítka. Máte své oblíbené? Nebo teprve krmítko sháníte? Krmítek je na trhu celá řada. Jaké si vyberete, záleží jen na vašem vkusu a potřebách. Oblíbená jsou krmítka typu domeček, praktická jsou ty se zásobníkem, tubusová krmítka jsou zase hygienická, protože ptáci se na nich neshromažďují a tolik je neznečišťují. Krmítko musí být vždy pro ptáky bezpečné, na klidném a přehledném místě minimálně 1,5 metru nad zemí.

  Společně s českou rodinnou firmou z Vysočiny Plastia jsme vyvinuli nové krmítko Robin, které je lehké a pro ptáky bezpečné, protože je snadno omyvatelné a ptáci se na něm nemůžou moc natěsno potkávat a předávat si choroby. Navíc je variabilní – v jednom balení dostanete zásobník jak na semínka, tak na tukové koule. Plastia má radost, že tolik lidí přikrmuje, pozoruje a sčítá ptáky na krmítku a rozhodla se vám dát předvánoční či lépe řečeno předsčítací dárek – 20% slevu platnou pouze na e-shopu plastia.eu a to v období od 1. 11. 2021 do 9. 1. 2022. Slevu můžete využít nejen na krmítka, ale na celý sortiment e-shopu Plastie. Stačí zadat kód: KANELESNI (což je jméno letošního Ptáka roku).

  Do krmítka pravidelně doplňujeme kvalitní potravu pro ptáky. Pestrá směs semen, nasekané ořechy, čerstvé i sušené ovoce mohou na krmítko lákat mnoho ptačích druhů. Nikdy do krmítka nedáváme kuchyňské zbytky, připálené či solené potraviny.
  Velmi zajímavý výběr skutečně kvalitního krmení i nejrůznějších krmítek naleznete na e-shopu Zelené domácnosti.

  Pokud můžete, umístěte do zahrady různé typy krmítek, aby si každý návštěvník přišel na své. Část semínek lze nasypat i pod krmítko (ocení to např. pěnkavy nebo hrdličky) a přihodit můžete i jablíčko pro kosy či drozdy kvíčaly. Ptákům nezapomeňte nabídnout i vodu.

  Krmítko se vám bude hodit při dalším ročníku sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka, které proběhne 7.–9. ledna 2022. Veškeré informace o programu najdete na webu Ptačí hodinky. Nezapomeňte pozvat ke sčítání i kamarády a známé. Každý pták (i člověk) se totiž počítá!

  Pokud si nejste jistí s určováním ptáků, připravili jsem pro vás kvízy o určování ptáků. Natrénujte si před Ptačí hodinkou poznávání častých krmítkových druhů a naučte se hravou formou poznat nejčastější druhy u krmítka. Kvízy jsou hravé, zábavné, pro začátečníky i pokročilé.Ve středu 10. listopadu od 17:30 můžete sledovat další díl oblíbeného pořadu Ornitolog na drátě, tentokrát na téma Dravci v zimě. Těší se na vás Tomáš Bělka (ornitolog, který se ptákům věnuje od raného mládí a občas i kvůli nim „chodil za školu“. Zabývá se především výzkumem a ochranou dravců a sov. Je spoluautorem kapitol o dravcích a sovách ve Fauně ČR – Ptáci 2). Tento díl můžete opět snadno sledovat na stránkách pořadu Ornitolog na drátě na webu ČSO. Můžete také dopředu klást své dotazy na odkazu ZDE.

  Přejeme vám hodně zdraví a pohody. Užívejte pošmourný listopad s ptáky za okny…třeba u zbrusu nového krmítka.
  A pokud budete mít dlouhou chvíli, přečtěte si třeba Ptačí svět. Sledujte také náš facebook či instagram.
  Krásné dny.
  Dita Hořáková