Jaro je tady! I když leckde občas zima ještě vystrčí růžky, ptáci zpívají o sto šest a my se nemůžeme dočkat, až je jak se patří přivítáme!

  A kdy? Přece na vycházkách k Vítání ptačího zpěvu. V letošním roce dobrovolníci pro zájemce připravili více než 110 vycházek. Některé už proběhly, ale většina nás teprve čeká. Najděte si tu svou a přijďte se blíže seznámit s vašimi okřídlenými sousedy, naučit se první ptačí hlasy nebo zdokonalit v těch, které už umíte a přidat nějaké další. A co se tak přímo zapojit do ochrany ptáků? Poradíme vám, jak na to!

  Během Vítání ptačího zpěvu ukazují vedoucí exkurzí, co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod. Doufáme, že si vycházky užijete!

  Chráníme ptáky. Pojďte taky!

  Hlavním cílem ČSO je ochrana ptáků a jejich prostředí. Ptáci jsou indikátory zdravé krajiny a změny početnosti odráží kvalitu daného prostředí. Navíc nám pozorování a ochrana ptáků přináší radost! Přidejte se k nám a pojďte s námi chránit ptáky. V časopise Ptačí svět z roku 2018 nebo  na webu ČSO najdete mnoho tipů, jak se aktivně zapojit do ochrany a pozorování ptáků. Sčítejte a pozorujte čápynabídněte hnízdění jiřičkám a vlaštovkám, podpořte činnost ČSO a nesbírejte mláďata! Můžete ale udělat i mnohem více. Rozšiřte řady členů ČSO!

  Neváhejte a staňte se součástí skupiny lidí, kterým není ochrana ptáků lhostejná. Již je nás skoro 7000! Jako poděkování nezapomeňte využívat členské výhody, které se snažíme stále rozšiřovat. A každé čtvrtletí se těšte na  informacemi nabitý Ptačí svět – jediný český časopis zaměřený na volně žijící ptáky.

  Těšíme se na vás, společné zážitky, setkávání v terénu, na exkurzích, konferencích  a na mnoho dalších úspěšných aktivit, které pomáhají propagovat, ale hlavně chránit naše oblíbené ptáky.

  Přejeme vám krásné jaro plné ptačího zpěvu,

  Dita Hořáková, Česká společnost ornitologická

  https://www.birdlife.cz/pozvanka-na-vitani-ptaciho-zpevu-2023/

  Autor