Čtvrtým rokem pořádá projekt Mravenčí chůva se slovenskou partnerskou organizací Krajina čitateľov celoprázdninovou aktivitu Pročtené léto 2024, věnující se podpoře dětského čtenářství.

  Každý prázdninový týden v ní doporučují dětem, rodičům, učitelům nebo knihovníkům zajímavé knihy ke čtení a další aktivity k vybraným tématům. Letošní ročník akce má podtitul: “Slova, která si chceme pamatovat.” Ti, kdo se do Pročteného léta chtějí zapojit, si mohou na webové stránce www.procteneleto.cz bezplatně stáhnout brožuru, která je bude provázet celými prázdninami.

  V každém z devíti prázdninových týdnů v ní najdou zájemci tipy na knihy pro děti i dospělé k tématům daného týdne. “Letošní ročník Pročteného léta přináší opět něco nového, co v něm dosud nebylo. Jak napovídá podtitul tohoto ročníku, letošní témata umožní dětem i dospělým při společném prázdninovém čase lépe poznat sami sebe a přitom si navzájem říkat, co si chceme o sobě či o světě kolem nás pamatovat,” popisuje hlavní téma Pročteného léta 2024 Marie Podvalová, jedna ze spoluautorek projektu Mravenčí chůva.

  Tak jako v předchozích letech sází tato akce na to, že během prázdnin mají rodiče i děti více možností a času k trávení společných chvil. Podněty, které získají z přečtených knih i z brožury Pročteného léta, mohou obohatit jejich společný prázdninový čas a mohou jim pomoci sledovat, jak se kdo cítí, co má a nemá rád, co mu pomáhá a dělá nebo nedělá dobře. Brožura je rozdělena na část pro dospělé a část pro děti.

  Dospělí v té své najdou texty k zamyšlení, popis aktivit pro prázdninový čas s dětmi, tipy na knihy pro děti i dospělé a krátký komiks k danému tématu pro společné čtení s dětmi. Děti ve své části brožury najdou Dětský pas, do kterého si mohou zapisovat své prázdninové zážitky a lepit speciální nálepky s povzbuzujícími větami a výroky. Zapojí se knihovny, dětská centra, tábory i školky.

  Do prázdninového projektu Pročtené léto se stejně jako v předchozích letech mohou jako takzvaná Pročtená místa zapojit i knihovny, dětská centra, nízkoprahové kluby a další místa, ve kterých se během léta budou scházet děti a dospělí. Ta mohou k tématům jednotlivých týdnů vystavit dětem doporučené knihy, pracovat na některých aktivitách z brožury společně s dětmi nebo připravit vlastní program k danému tématu.

  “V tuto chvíli se na webové stránce www.procteneleto.cz zaregistrovaly téměř čtyři desítky Pročtených míst a další každým dnem přibývají. Můžete se podívat do interaktivní mapy Pročtených míst a najdete v ní, jaké místo se nachází ve vašem nejbližším okolí a co se v něm bude během prázdnin dít,” popisuje další možnost zapojení do Pročteného léta Julie Dominika Zemanová, spoluautorka projektu Mravenčí chůva. Hlavním partnerem Pročteného léta 2024 je knihkupectví Martinus, na textech pro dospělé se podílely organizace Krajina čitateľov a Emocionálný kompas. Aktivity a tipy na knihy v české verzi brožury sestavily autorky projektu Mravenčí chůva.

  • Zde najdete Mapu Pročtených míst 2024

  https://mravencichuva.cz/

  Autor