O titul Alej roku letos bojuje 93 stromořadí ze všech krajů republiky. Hlasování odstartovalo v úterý 2. listopadu na stránkách www.alejroku.cz a končí 11. ledna příštího roku.

  Koncem ledna Arnika vyhlásí jedenáctou Alej roku i nejoblíbenější krajská stromořadí.

  Letos se sdružení rozhodlo hlasování ještě o něco zatraktivnit a ve středu 15. prosince ve 12:00 proto odtajnilo průběžné výsledky hlasování. Opětovně je skryje v pravé poledne posledního dne tohoto roku, aby se vítězná alej stala skutečným novoročním překvapením.

  K dosavadním favoritům můžeme nabídnout následující indicie:

  Pomyslným vítězem je v tuto chvíli alej, jejíž historie sahá až do 2. poloviny 19. století, čítá 145 stromů a je dlouhá cca 600 metrů. Jelikož vzrostlé stromy svými mohutnými větvemi vytvářejí klenbu, milovníci alejí ji pojmenovali též jako „Chrámovou alej“. Její jedinečnou krásu využil i režisér Jan Svěrák ve filmu Tmavomodrý svět. Druhá příčka v tuto chvíli patří lipové aleji, která se nachází v historickém jádru hornického města Orlové a je jednou z nejstarších alejí ve městě. Bronz by si nyní odnesla alej, která byla vysazena za Jana Vratislava z Mitrovic v letech 1818 až 1840 a jsou v ní vysazeny výhradně jírovce maďaly (Aesculus hippocastanum).

  Uhodnete, o které aleje se jedná?

  Výstřižek alej

  Připomínáme, že absolutní vítěz obdrží let balonem od Lucky Balon. Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice.* Patroni ankety u letošního ročníku navíc zvolí nejkrásnější fotografii, jejíž autor získá digitální zrcadlovku značky Canon.

  Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili a o které budete pečovat i v příštích letech.

  Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.


  *Kompletní pravidla ankety o nejoblíbenější alej nebo stromořadí: www.alejroku.cz/pravidla-ankety/

  Výčet cen: www.alejroku.cz/hlasovani-vyhry

  Kompletní pravidla soutěže o nejkrásnější fotografii: www.alejroku.cz/pravidla-fotosouteze

  Autor