„Strašně nás poškodily dva roky covidu,“ říká doyen mezi českými psychiatry a popisuje, jak se psychiatrické diagnózy měnily v čase.

  Depresí a úzkostí podle Honzákových slov v posledních letech přibylo všude po světě až o 30 procent. Na rostoucím trendu se podle něj výrazně podepsala pandemie covidu, která lidi uvrhla do sociální izolace.

  „Děti a dospívající potřebují kontakt, potřebují se otloukat, získávat sociální dovednosti. A když jen sedí a z téhle polohy můžou zahájit i výuku, tak se naučí strašnému lemplovství a zaostávají,“ říká Honzák.

  Radkin Honzák i ve svých 84 letech ordinuje a píše články, básně a knihy. V nich se snaží laické veřejnosti vysvětlovat podstatu duševních poruch a často volí různé metafory a vtipná přirovnání. Jako když před lety vyšel knižní rozhovor, který s ním vedla novinářka Renata Červenková, a nesl název Všichni žijem‘ v blázinci.

  Rozhovor jako podcast si můžete poslechnout zde:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-galerie-osobnosti-radkin-honzak-zijeme-v-blazinci-deprese-a-uzkosti-stouply-az-o-30-procent-236873

  Autor