Český svaz ochránců přírody vyhlásil letošní rok Rokem netopýrů. Chce tak upozornit veřejnost na tato zajímavá zvířata, přispět k vysvětlení mnohých fám, které se o zmíněných nočních letcích mezi lidmi šíří a ukázat, s jakými překážkami musí netopýři v našem světě bojovat o přežití. Ochránci přírody v Praze seznamují se životem netopýrů i seniory, a to přímo v terénu!

  Netopýří kolonie ve Cvikově (foto ČSOP)
  Netopýří kolonie ve Cvikově (foto ČSOP)

  Klienti klubů seniorů Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 se vydali společně s ochránci přírody na hrad v Týnci nad Sázavou. Hlavním cílem výpravy tentokrát byla letní kolonie samic netopýra velkého, která již desítky let sídlí v hradní věži. Věž je vzorovou ukázkou přátelského soužití lidí a netopýrů. Netopýři zde mají vyhrazený prostor, kam vletují otevřeným okénkem ve střeše. Na jaře přiletí, poté zde samičky zavěšené na trámech porodí a vychovají novou generaci netopýrů. Na konci léta zase odletí do svých zimovišť.

  Všem klientům byla určena již během cesty autobusem přednáška ing. D. Zieglerové ze základní organizace ČSOP Nyctalus o životě netopýrů. Na nádvoří hradu pak proběhla ukázka živých ochočených trvale hendikepovaných netopýrů rezavých Kájínka a Matyáše. Netopýři se nechali vyfotit, pohladit a nejvíc se těšili na odměnu – moučné červy.

  V září se senioři z Prahy 10 chystají za netopýry s našimi odborníky do Vlašimi. Akce pro seniory a zdravotně znevýhodněné jsou zaměřeny především na programy s živými zvířaty v zařízení klientů, jako jsou kluby seniorů, denní stacionáře, domovy domácí péče, centra sociální a ošetřovatelské pomoci, školy pro děti se speciálními potřebami apod.  S kluby seniorů v Praze 10 spolupracují ochranáři z ČSOP Nyctalus dlouhodobě za finanční podpory MČ Praha 10, netopýři Kájínek a Matyáš jsou zde staří známí.

  Netopýří kolonie v Loukově (foto ČSOP)
  Netopýří kolonie v Loukově (foto ČSOP)

  Jsou to také netopýří dědové, narodili se před 12 lety, což je u netopýrů rezavých úctyhodný věk, a přes 11 let jsou v péči Nyctalu.

  Program pro seniory byl finančně podpořen v národním programu Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity http://biodiverzita.csop.cz. Generálním partnerem tohoto programu jsou Lesy České republiky, s. p. Program je dále podporován Ministerstvem životního prostředí ČR, Nadačním fondem Veolia, společnostmi Billa a NET4GAS.

  Zařadil: -maj-