Foto Daniel Horáček
  Foto Daniel Horáček

  Až do konce září budou na celém našem území probíhat Noci pro netopýry. Všem zájemcům o život těchto pozoruhodných živočichů se nabízí jedinečná příležitost sledovat netopýry v akci, a to za asistence odborníků, kteří se těmto tvorům věnují každodenně. Akce jsou ideální příležitostí seznámit s netopýry také děti, pro které jsou připraveny soutěže a hry.

  Mezinárodní noci pro netopýry v ČR koordinuje Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s řadou dalších organizací, mezi nimiž je také Český svaz ochránců přírody, který letošní rok vyhlásil Rokem netopýrů.

  Na večerních vycházkách za netopýry se mohou návštěvníci těšit na ukázky rozdílných výzkumných metod, jako je odchyt netopýrů do sítí nebo sledování těchto živočichů pomocí ultrazvukového detektoru. Součástí Netopýřích nocí jsou i odborné přednášky či ukázky hendikepovaných netopýrů. Do konce září je na programu ještě 39 akcí, na své si přijdou návštěvníci téměř ve všech krajích ČR.

  Foto Daniel Horáček
  Foto Daniel Horáček

  Například 2. září je možné navštívit důl Jeroným na Karlovarsku, kde proběhne odchyt a kroužkování netopýrů a Netopýří noc u Hamerského rybníka v Praze v Záběhlicích, která proběhne 6. září pod taktovkou Českého svazu ochránců přírody Nyctalus, nabídne třeba mobilní naučnou stezku o netopýrech nebo netopýří dílničku pro děti. Seznam všech akcí a další informace naleznete na webových stránkách Netopýřích nocí www.netopyrinoc.cz.

  Mezinárodní noc pro netopýry probíhá každoročně již od roku 1997, a to pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Původně byla akce rozšířena pouze na evropském kontinentu, od roku 2012 se však koná také v dalších částech světa.


  Český svaz ochránců přírody vyhlásil rok 2022 Rokem netopýrů. Jedná se o kampaň především informační, která má upozornit na tyto zajímavé živočichy, kteří žijí skrytě, ale často v blízkosti lidí, ukázat, čím jsou netopýři ohroženi a jaké jsou možnosti jejich ochrany. V rámci Roku netopýrů probíhají nejrůznější osvětové aktivity, jako jsou exkurze za netopýry, přednášky nebo třeba putovní výstava. Veškeré informace naleznete na webu www.roknetopyru.cz.


  Zařadil: -maj-

  Autoři