Sbírku na podporu lidí na Ukrajině, do které se může zapojit úplně každý, pořádají v těchto dnech skauti a skautky. Sbírají vosk, parafín, zbytky svíček i plechovky od potravin, vyrábí svíčky v plechovce a postup výroby učí i zájemce z řad široké veřejnosti. Vynález z 2. světové války dokáže v mrazivém počasí a v oblastech se zničenou energetickou infrastrukturou výrazně usnadnit život obyvatel Ukrajiny.

  Sbírka trvá zatím do 10. března 2023.

  Všechny podklady a informace zájemci najdou na https://www.skaut.cz/svickyproukrajinu/

  Vinou ruských útoků na infrastrukturu má mnoho obcí na Ukrajině potíže s dodávkami energií a výpadky proudu, řada míst je zcela zničená. Obyvatele Ukrajiny tak trápí mrazivé počasí i tma. Svíčky v plechovce začali vyrábět sami Ukrajinci, jde o postup známý z 2. světové války, kdy tento vynález používali vojáci v zákopech. Materiál na výrobu však není všude v zemi dobře dostupný. Právě proto se rozhodli čeští skauti spojit síly s těmi ukrajinskými a vyhlásili sbírku Světlo a teplo pro Ukrajinu.
  „Svíčka v plechovce je užitečný pomocník. Hoří dlouhé hodiny a dovede zahřát celou místnost. Dá se nad ní ohřát jídlo nebo zmrzlé ruce či nohy, poslouží ke svícení. Výrobu zvládne skoro každý, stačí správným způsobem smotat do plechovky od potravin vlnitý karton a zalít roztaveným voskem nebo parafínem. A navíc přitom můžeme dobře zužitkovat odpad,” líčí koordinátor sbírky Jan Lukačevič.

  „Mnoho lidí trápí zprávy z Ukrajiny, ale nejsou si jistí, jak by mohli pomoci, nebo jim třeba jejich vlastní situace poskytuje velmi omezené možnosti. Právě proto považujeme za důležité, že v této sbírce může přiložit ruku k dílu opravdu skoro každý,” uvádí mluvčí českých skautů Barbora Trojak. „Věříme, že je třeba nezapomínat na to, že nedaleko nás lidé trpí ve válce. A jako organizace pro děti a mládež jsme se snažili najít takový způsob pomoci, který by měl i výchovný aspekt a dal se zapojit do naší práce s kluky a holkami v oddílech,” dodává.

  V Praze mají díky vstřícnosti Holešovické tržnice skauti k dispozici halu 29, která funguje jako sběrné a zároveň i výrobní místo – dílna.
  V Brně spojili skauti síly s Ženským vzdělávacím spolkem Vesna, kam mohou zájemci přijít na workshop výroby svíček. Sběrným místem pro materiál je zde také Skautský institut na Moravském náměstí.
  Z obou míst poputují hotové svíčky i materiál na jejich výrobu díky spolupráci s Rotary k ukrajinským skautům a skautkám, kteří se postarají o distribuci na Ukrajině.

  Světlo a teplo pro Ukrajinu

  Díky podpoře společnosti Zásilkovna je rovněž možné zapojit se i na dálku a zdarma poslat balík s materiálem nebo hotovými svíčkami v plechovce (musí však jít o standardní zásilku).
  Výrobu si totiž díky připraveným návodům může kdokoliv zkusit také doma – podle skautů ji zvládnou i menší děti.
  Pro všechny, kdo by chtěli sbírku organizovat a propagovat ve svém okolí, mezi sousedy, na škole, v zaměstnání apod., pak skauti zpřístupnili propagační materiály.

  Všechny podklady a informace zájemci najdou na https://www.skaut.cz/svickyproukrajinu/

  Svíčky v plechovce vyrábí v Česku také řada dalších spolků a dobrovolníků, včetně žen a dětí z Ukrajiny. 

  Autor