Skauting je fakt dobře fungující výchovný systém, který pomáhá holkám i klukům rozvíjet svoje schopnosti a připravovat je na zodpovědný a radostný život … Představuje asi jediné hluboce duchovní hnutí, které dokázalo překročit hranice všech významných náboženství a kultur. Řada mých skautských křesťanských přátel říká, že skauting má kořeny v křesťanství, zmiňuje skaut, ředitel Městské knihovny v Praze a člen Rady České televize Tomáš Řehák. 

  Skaut se pro mnoho lidí stal v období jejich dětství a dospívání jedním z nejvíce formujících prožitků jejich života. Co ke skautingu přivedlo vás?

  Já jsem se do skautingu doslova narodil. Můj dědeček byl jedním z prvních spolupracovníků zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka. A byl i jeho nástupcem v čele organizace – což mu „vyneslo“ bezmála šest let v Buchenwaldu. Moje babička, jeho žena, mu stála ve skautské práci po boku a sama se ve skautském hnutí zapojovala. Jejich dva synové tak vyrůstali ve skautském prostředí odmalička a oba se stali aktivními skauty. Starší z nich – můj táta – se jako mladý muž zapojil do skautského protikomunistického odboje a byl jedním z odsouzených v procesu s hrdinkou Dagmar Skálovou, skautským jménem Rakšou. Já jsem začal skautovat v osmi letech, v ilegální pražské Osmnáctce…

  Rozhovor si můžete dočíst na tomto odkaze:

  https://proboha.cz/magazin/rozhovory/zdenek-a-eminger/2024/06/skauting-rezonuje-s-necim-co-odpovida-prirozene-duchovni-potrebe-cloveka-bez-ohledu-na-denominaci/?

  Rozhovor vedl Zdeněk A. Eminger

  Autor