„Podle studie 54 válečných konfliktů zůstává v hostitelské zemi asi 70 procent uprchlíků. Scénářů vývoje na Ukrajině je samozřejmě víc, ale nakrátko to nebude. Počítejme, že zde velká část zůstane. To má dlouhodobé přínosy či náklady – podle toho, jak se integrace zdaří,“ říká v rozhovoru Jiřího Macha pro Právo, respektive Novinky.cz sociolog Daniel Prokop z PAQ Research.
    A pokračuje: „Například jestli se migrantům podaří sehnat profese podle jejich kvalifikace, jestli se dětem dostane kvalitního vzdělávání. To vyžaduje náklady, které se však vrátí i s odměnou. Když budou pracovat za průměrnou nebo jen slabě hodnocenou mzdu či mít pololegální práci, tak i v krátkodobém horizontu se to může projevit více než 10 miliardami na odvodech ročně. Dopad bude i na konkurenceschopnost ekonomiky, je třeba sledovat přínosnost další generace atd.
    Přínosy jsou dlouhodobě větší. Nemá cenu řešit pět miliard navíc v prvním půlroce. První půlrok je třeba klíčový pro integraci dětí. V oblasti vzdělávání teď fakt nemá cenu šetřit.“

    Zařadil: -maj-

    Autor