Stovky studentů a studentek nešly v pátek 6. 5. t. r. do školy, po třinácté hodině se sešly na Malostranském náměstí na stávce za klima. Vyzývají vládu k rychlejšímu odklonu od ruského plynu a dalších fosilních paliv.
  “Milá vládo, zbavme se ruského plynu co nejrychleji, zbavme se ho ale tak, abychom nepřipravovali prostor pro další konflikty, které přináší klimatická krize. Zbavme se všech fosilních paliv. Využijme veškerý potenciál energie z obnovitelných zdrojů a využijme potenciál úspor, který v České republice máme,” vyzvala vládu Klára Bělíčková, mluvčí hnutí Fridays for Future.

  Na začátku protestu vystoupilo několik řečníků. Mezi nimi nechyběla Darya Lazaryeva, ukrajinská environmentální aktivistka z organizace Ecodia, Jiří Koželouh, energetický expert z hnutí DUHA, zástupci Univerzit za klima nebo Zuzana Sobotíková, studentka a členka hnutí Fridays for Future z Brna. Po proslovech následoval tradiční stávkový průvod Prahou, který se zdržel u Úřadu vlády, kde studenti skandovali „Chceme OZE ranec, ruský plyn je sranec“.

  „Válka a sucho v Ukrajině mají jedno společné: závislost světa na fosilních palivech. Sponzoruje zabíjení civilistů a ničení klimatu. Náš tým v Ecodii napočítal již asi 200 trestných činů proti životnímu prostředí od začátku ruské agrese. Žádné padlé stromy, ale vyhořelé čerpací stanice, zničené chemické závody a znečištěná sladká voda. Nestačí tyto důsledky změny klimatu a války k tomu, abychom se konečně vzdali fosilních paliv? Chci jen domů. Pomozte mi přesvědčit vlády, aby se vzdaly financování pro Rusko, aby tato válka konečně skončila,” uvedla Darya Lazaryeva, ukrajinská environmentální aktivistka z organizace Ecodia.

  Studenti také přečetli dokument „Šest kroků k soběstačnosti: Nová dohoda pro energetiku” [1], která byla druhý květnový týden zveřejněna v rámci iniciativy Nová dohoda s podporou Fridays for Future a dalších iniciativ a organizací. Potřebné kroky zahrnují vykročení k nezávislosti na fosilních palivech, energetické úspory, rozvoj obnovitelných zdrojů, podporu energetické soběstačnosti komunit a regionů, spravedlivou transformaci a řešení energetické chudoby.

  „Chceme, aby z nové energetiky mohli těžit všichni. Pojďme směřovat k větší energetické soběstačnosti regionů. Podpořme komunitní energetiku z čistých obnovitelných zdrojů, aby byla dostupná co nejvíce komunitám, firmám, obcím, a snižme tak závislost na drahých fosilních zdrojích energie, jejichž nákupem aktuálně pomáháme udržovat nedemokratické režimy a podporujeme Putinovu válku na Ukrajině,” apelovala sedmnáctiletá studentka Zuzana Sobotíková z Brna.


  [1] Aktuální výzva Šest kroků k soběstačnosti: Nová dohoda pro energetiku https://novadohoda.cz/nd-pro-energetiku/
  Kompletní podrobný dokument Nová dohoda – Program sociálně-ekologické transformace pro ČR: https://novadohoda.cz/wp-content/uploads/2022/01/Nova_Dohoda.pdf


  Zařadil: -maj-

  Autor