Prahou 2 za kněžnou Ludmilou

  https://putovani.praha2.cz/ludmila

  UPOZORNĚNÍ: Soutěžní verze hry byla ukončena 31. října 2021.

  https://putovani.praha2.cz/zprava/447-soutez-v-putovani-za-kneznou-ludmilou-ukoncena-hrat-lze-vsak-dal

  Na trasu se však můžete vydat i dále, v nesoutěžním režimu a bez hledání tabulek s kódy pro zobrazení úkolů. Otázky se Vám zobrazí i bez zadání kódu. Tajenku nemusíte vyplňovat. Zněla: „Kněžna svatá Ludmila je patronkou České země, matek, babiček, učitelů, vychovatelů i vinařů“.

  Jistě znáte dominantu náměstí Míru, kostel svaté Ludmily. Co však víte o této historické postavě a její době? Jakou roli sehrála v českých dějinách? Proč se stala patronkou České země, spolu se svým vnukem svatým Václavem? Ale také patronkou matek, babiček, učitelů, vychovatelů nebo i vinařů? Proč si ji připomínáme právě v roce 2021? Kde všude v Praze 2 jsou svaloludmilská místa?

  Příběh kněžny Ludmily je starý přes 1100 let, plný zvratů a zápletek. Spadá do doby prvních historicky doložených Přemyslovců a počátků Českého státu. Na straně východní byla silná Velkomoravská říše, na západě Východofranská říše. Evropou se šířilo křesťanství. Přemyslovská knížata musela být schopnými bojovníky i diplomaty, správci země i rodinného krbu, aby bylo komu předat vládu. Docházelo však i k násilnému řešení sporů v rodině a v boji o moc, k vraždám. První známou obětí byla právě kněžna Ludmila, která zemřela mučednickou smrtí na Tetíně v noci z 15. na 16. září 921. Záhy se jí však dostalo náležitých poct a stala se i první českou světicí. Přemyslovci pak vybudovali úspěšný stát uprostřed Evropy, kterému vládli až do 14. století.

  Odkaz kněžny svaté Ludmily si připomínali všichni hrdí Češi, zejména v 19. století. V době nového uvědomování české historie, která vyústila až ke vzniku Československa v roce 1918. Svaté Ludmile byl nejen zasvěcen kostel na Královských Vinohradech, ale s jejím odkazem a ztvárněním se setkáme nejméně na dvacítce míst v celé Praze 2. Pojďme se vydat na zábavné putování, poznat tato krásná místa a přiblížit si zajímavou historii.

  Informace o trase

  • 19 míst (20 objektů)
  • Délka 10 km
  • Přibližná doba trvání 3 hodiny (můžete ji však projít i po částech)

  Jaké úkoly vás čekají

  Na každém z 19 míst budete plnit úkol spočívající ve volbě správné dpovědi (ze tří možností)

   

  https://putovani.praha2.cz/trasa/prahou-2-za-kneznou-ludmilou-nesoutezni-trasa