Formát světoznámých TED talků v Praze. Na konferenci TEDxNárodní nabídnou řečníci pohled do naší společné budoucnosti napříč společenskými i vědními tématy.

  Kam kráčí lidská civilizace? Jak změnou úhlu pohledu změníme společnost k lepšímu? Jaké struktury tvoří systémy kolem nás a jak jimi pohnout? Tak zní tři zásadní otázky konference TEDxNárodní, která se vrací po roční pauze a 25. března 2023 nabídne pohled do naší společné budoucnosti.
  O zvolení správného směru, nahlížení problémů jinou optikou a potřebných krocích pohovoří odborníci z různých odvětví. K řečníkům patří například význačný neurolog Martin Jan Stránský, expertka na restorativní justici Petra Masopust Šachová, kulturoložka Kamila Němečková nebo modelka a ekologická aktivistka Arizona Muse. Nejmladší mluvčí bude středoškolačka Emma Babáková, která se aktivně zasazuje o změnu struktury a podobu vzdělávání. Konference, která je licencovanou verzí světoznámých TED talků, se uskuteční v nadčasové budově ČSOB v Praze na Radlické…

  TED (Technology, Entertainment & Design)

  je globální nadace věnovaná „myšlenkám hodným šíření”, působí od roku 1984. TEDxNárodní staví na principu světoznámé konference díky licenci, kterou TED organizátorům bezplatně uděluje. TEDx si klade za cíl sdílet myšlenky hodné šíření, rozpoutávat debatu, propojovat, inspirovat a informovat v rámci lokální komunity. Písmeno „x” v názvu konference vyjadřuje nezávislost lokálně organizovaných setkání, které nabízejí prostor místním řečníkům. Letošní TEDxNárodní nese titul Future of Humanity.

  Témata letošního TEDxNárodní

  Konference organizovaná 25. března 2023 přináší během jednoho dne pohled do naší společné budoucnosti v době, kdy se lidstvo nachází v mnoha směrech na rozcestí. Mluvčí TEDxNárodní se zastaví u palčivého tématu změny klimatu. Proberou alternativní zdroje energie a vhodné technologie. Tématy budou také umělá inteligence, nenáboženská spiritualita, restorativní justice, sociální rovnost, budoucnost a podoba vzdělávání, udržitelná móda nebo role médií v moderním světě. Řečníci nastíní svůj pohled na budoucnost napříč společenskými i vědními tématy. Budou hovořit o problémech, které se týkají nejen naší společnosti, ale mají globální přesah.

  Pohled odborníků z různých odvětví

  Lékař Martin Jan Stránský po celém světě přednáší o neurologických dopadech moderní technologie na lidský mozek a na lidskou budoucnost. V Praze bude hovořit o vlivu sociálních sítí na naše zdraví. Expertka na restorativní justici Petra Masopust Šachová usiluje o její široké zapojení do českého trestního práva jak na teoretické úrovni, tak v praxi. Kulturoložka Kamila Němečková se zaměřuje na interdisciplinární studium spirituality v kontextu současné globální krize. Jak najít rovnováhu mezi materiálním a duševním ve 21. století? Co jsou to komunitní energetická družstva a jaký je jejich potenciál i v naší společnosti? O tom bude hovořit Dirk Vansintjan, jenž předsedá Evropské federaci občanských energetických družstev. Otázku udržitelné módy, klimatu a tím i budoucnosti bude řešit ve své přednášce světově známá modelka a aktivistka Arizona Muse. Další z řečníků, Jeremy Druker, zastává funkci výkonného ředitele společnosti Transitions (TOL), jedné z předních organizací pro rozvoj médií ve střední a východní Evropě, a zaměřuje se na „solutions journalism“ a otevírá tak otázku, jaká je budoucnost médií. David Tišer se více než deset let věnuje vzdělávání studentů, učitelů či sociálních pracovníků na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Lékařka Kristina Höschlová se specializuje na anesteziologii a intenzivní péči, urgentní medicínu a horskou medicínu, zkušenosti nasbírala i na misích Lékařů bez hranic. Jakub Zelený pracuje jako environmentální poradce v organizaci Člověk v tísni, kde se zaměřuje na problematiku změny klimatu. Mezi řečníky bude i ekolog a prezident Evropské federace obnovitelných zdrojů Martin Bursík a Josef Dvořáček, spolumajitel společnosti SONNENTOR, která je dnes významným zpracovatelem bylin, čajů a koření z ekologického zemědělství. Svůj prostor bude mít také Jan Kulveit, který se zabývá sladěním umělé inteligence s lidskými zájmy, globálními riziky či strategiemi pro budoucnost. Zástupkyní nejmladší generace bude Emma Babáková, středoškolačka, která ví, že vzdělávání a mladí jsou budoucnost a současný výukový systém vnímá jako přežitek.Řečníci z Česka i z celého světa

  Nejen těchto třináct, ale i další mluvčí budou věnovat své přednášky budoucnosti. Původní koncept domácích řečníků se v letošním programu rozrostl i o zástupce ze zahraničí. Účastníci konference tak nasytí svou zvědavost, rozšíří si obzory a poslechnou názory odborníků z mnoha odvětví. Připraven je pro ně navíc kulturní program v podobě hudebního vystoupení nebo slam poetry s Anatolem Svahilcem.

  Autor