Asociace malých debrujárů ČR 2009

Na tiskové konferenci (zleva): organizátor Talnetu Jan Vodička (NIDM), vedoucí projektu Talnet RNDr. Stanislav Zelenda (MFF UK), učitelka Alena Vávrová (ZŠ Karla Čapka, Praha) a absolvent Talnetu Karel KovářNalézat, podchycovat a rozvíjet schopnosti žáků a studentů ve věku od 13 do 19 let s výjimečným nadáním pro přírodní vědy je hlavním smyslem projektu Talnet, který úspěšně kombinuje prezenční a on-line formu studia. Talnet tak může „odhalit“ i tzv. skrytě nadané žáky, jejichž dispozice zůstávají často utajeny nejen učitelům a rodičům, ale koneckonců i jim samotným. Program mimoškolního vzdělávání talentované mládeže Talnet, který své kurzy nabízí zájemcům již sedmým rokem, nyní sonduje možnosti spolupráce i s Asociací malých debrujárů (AMD) ČR.

Aktivní ukázku debrujárských pokusů nabídne zájemcům z pražských škol ve čtvrtek 14. května 2009 v rozmezí od 09:00 do 14:00 tradiční akce nazvaná „Den muzeí“, jejíž organizátorkou je Asociace malých debrujárů ČR. Předem objednané skupiny mohou v uvedenou dobu přijít do Muzea hlavního města Prahy nejen zhlédnout, ale i vyzkoušet si hravé pokusy založené na aplikované fyzice a chemii, kterými se děti v debrujárských klubech baví. Partnerem celé akce je kromě zmíněného muzea i České vysoké učení technické v Praze.

Zájemci naleznou veškeré potřebné kontakty a další informace zde:
http://www.debrujar.cz/php/view.php?cisloclanku=2009033101

Logo debrujárského projektu Při vyslovení názvu televizního seriálu Věřte – nevěřte, plného více či méně uvěřitelných příběhů, si mnoho jeho diváků asi vybaví i často opakovaný slogan: Fakta, anebo fikce? Seriál pracuje s logikou i lidskou představivostí – a často je splétá dohromady tak, že je jen velmi obtížné rozpoznat, zda byla ta která epizoda natočena podle skutečné události, nebo si ji scénáristé jednoduše vymysleli. Na stejném půdorysu stojí i konstrukce nového zábavného projektu, který pro důvtipné děti připravila a na svých internetových stránkách spustila Asociace malých debrujárů ČR. Hodně napoví už sám jeho název: Věřte – nevěřte, ale ověřte!

Asociace malých debrujárů ČRTematicky laděné experimenty, logické úkoly a otázky z astronomie i kosmonautiky čekají na šesti- až sedmičlenné týmy řešitelů rozhodnutých pro účast ve vesmírném projektu „Space“. Jeho celý název zní vlastně „Space Five – 2009“, neboť pořádající Asociace malých debrujárů ČR s ním přichází již popáté. Do projektu se mohou přihlásit třídní kolektivy či skupiny z debrujárských klubů, jiných dětských organizací, ale i další zájemci – vlastně všichni ti, pro které je věda zábavou a dobrodružstvím a lákají je nové výzvy a řešení zapeklitých úkolů.

Plakát celostátní debrujárské soutěže Pokusmánie 2009Věděli byste, které české pohoří ve vzdálenosti zhruba sedmdesát kilometrů můžeme vidět z věže kostela sv. Bartoloměje v Plzni? A když už jsme u toho, co myslíte, jak je ta věž vysoká…? Anebo z jiného soudku: Kdo někdy zkoušel rozmáčknout vajíčko pouhým tlakem na jeho špičky, možná byl překvapen, jak je to obtížné – no dobře, ale proč? Může to třeba nějak souviset s pevností oblouků a kleneb starých hradů? Jestli ano, čím vlastně…? Celostátní soutěž Pokusmánie 2009, vyhlášená Asociací malých debrujárů (AMD) ČR, od února do června, rozhodně nebude fádní. A jistě důkladně prověří, kterému z přihlášených týmů to nakonec přece jen „pálí“ nejvíc.