ekologie 2010 2011 2012

Už není pochyb, která z nominovaných získala titul Alej roku 2013. Z více než sedmi tisíc hlasujících se nejvíce lidí rozhodlo, že největší obdiv si zaslouží alej spojující jihomoravské Jedovnice s Lažánkami. V internetovém klání zvítězila mezi 61 nominovanými stromořadími z Čech, Moravy i Slezska, když získala 21,1 % hlasů.

Na druhém místě skončila Priessnitzova lázeňská kolonáda v Jeseníku, místo třetí obsadila Alej Na valech v Poličce. Na všechna soutěžní stromořadí z tohoto i minulých ročníku se lidé mohou podívat na www.alejroku.cz

Celý článek najdete na:
http://arnika.org/alej-roku-2013-spojuje-jedovnice-s-lazankami-v-moravskem-krasu

Lidé z Akce příroda, programu Hnutí Brontosaurus, uspořádali na podzim čtyři víkendové akce, během kterých se sázely mladé stromy. Dohromady se akcí zúčastnilo téměř 60 dobrovolníků a dobrovolnic, díky nimž roste v Česku o 130 stromů víc.

Celý článek najdete na:
http://www.brontosaurus.cz/pro-media/tiskove-zpravy/188-pod-akci-priroda-vysazeli-dobrovolnici-na-podzim-vice-nez-130-stromu

Místo předvánočního stresu a shonu poklidná atmosféra blížících se Vánoc s adventním příběhem, vánočními zvyky a tvořením skromných dárků… Centrum ekologické výchovy Chaloupky zve zájemce o zmíněný program na víkend 29. 11.-1. 12. 2013 do Kněžic. „Zhotovíme krmítka pro ptáčky, vyzkoušíme si hrátky s mýdly (dotváření s glycerinem, vydlabávání, strouhání) a navštívíme farmu v Zašovicích, slibují mj. pořadatelé.

www.chaloupky.cz

Počet památných stromů v hlavním městě dosáhl počtu dvě stě jedinců. Nově se titulem památný strom pyšní jasan ztepilý a jinan dvoulaločný rostoucí v čakovickém zámeckém parku. Oba patří co do obvodu kmene k nejmohutnějším památným stromům svého druhu v rámci naší republiky.

Více: http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?apc=zzvx4–&x=2380439

Další informace o památných stromech v Praze, včetně bohaté fotografie naleznete na webu www.prazskestromy.cz

Už jen do 11. listopadu můžete hlasovat pro nejzajímavější z 61 alejí, které se ucházejí o titul Alej roku 2013. Vyhlašovat se budou i nejoblíbenější stromořadí v jednotlivých krajích. V čele soupeří alej na Priessnitzově lázeňské kolonádě s Jedovnickou alejí, ale nic není rozhodnuto. Vylosovaní hlasující obdrží věcné ceny.

Vybírejte nejhezčí alej a hlasujte!
http://alejroku.cz

Motto: „Mám na mysli ta různá ekologická hnutí. Ale my potřebujeme, aby vzali, prostě, aby se sebrali, řekněme, a šli vyčistit ten potok! A pomohli, a né dělali demonstrace, chodili po náměstí a křičeli prostě udělejte spalovnu, jinou spalovnu v Plzni nebo něco jiného takového.“ (Milouš Jakeš)

Ministr životního prostředí a nový poslanec Podivínský (KDU-ČSL) navrhuje, aby za nečinné ministerstvo černé skládky zdarma likvidovali ve volném čase sami občané. Podle neziskových organizací to vyplývá z čerstvě vypsaných grantů Ministerstva životního prostředí.

Ekologové se obávají, že tímto pouze záplatuje problém, kterému ministr za ODS Chalupa ani ministr v demisi Podivínský dlouhodobě nevěnovali pozornost. Na další potřebné programy, jako je péče o vzácné přírodní lokality, staré aleje nebo poskytování praktických rad domácnostem, tak letos ministerstvo nenabízí ani korunu.

Problematiku černých skládek měl řešit nový zákon o odpadech, který ministři Chalupa ani Podivínský nepředložili. Nyní chce ministerstvo, aby tento problém za ně řešila občanská sdružení.

Do 11. listopadu můžete a hlasovat pro nejzajímavější z 61 stromořadí, které se ucházejí o titul Alej roku 2013. Vyhlašovat se budou i vítězové v jednotlivých krajích. Nejvíce krajinných dominant, osm, stojí ve Středočeském kraji, nejméně pak na Plzeňsku, odkud pochází jediná nominace. Na webu najdete popisy, fotografie a mapu stromořadí. Vylosovaní hlasující obdrží věcné ceny.

Vybírejte nejhezčí alej a hlasujte!
http://alejroku.cz

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.

http://arnika.org

Většina z nás každý den vyhodí do koše aspoň jednu malou drobnost, každý z nás platí každoročně poplatky za svoz komunálního odpadu. Za naši pětistovku až tisícovku ročně se město nebo obec, často prostřednictvím odpadové firmy, postará o přemístění odpadu z našich popelnic jinam. Obvykle bohužel na skládky či do spaloven. Co vytřídíme do barevných kontejnerů, pak putuje k dalšímu zpracování, město za separované suroviny získá peníze a může je použít třeba na snížení poplatku za popelnice.

Nejen v rámci celé Evropy, ale i u nás existuje několik způsobů, jak obce a města s odpady zacházejí…

Celý článek se zajímavými fakty a náměty najdete na:
http://arnika.org/jake-uspory-mohou-prinest-spravedlive-poplatky-za-odpad

Zpravodaj ekologických nevládních organizací, který vyšel v červnu 2013, přináší rozhovor s cestovatelem Petrem Kuckou, který koordinuje kampaň na záchranu Arktidy, zprávy z poslanecké sněmovny o projednávání zákonů, týkajících se neziskovek, a několik stran krátkých zpráv z jednotlivých ekologických organizací, počínaje Alejí roku a konče ušetřenými tunami CO2. Nepřehlédněte také vysvědčení pro odcházejícího ministra životního prostředí Tomáše Chalupu…

Zpravodaj najdete na odkaze:
http://www.zelenykruh.cz/cz/oborova-platforma/zpravodaj/