Klíšťata

V léčbě, respktive prevenci boreliózy, zákeřné choroby přenášené klíšťaty, se blýská na lepší časy. Média přinesla zprávu o tom, že vakcína, vyvinutá českými vědci, zatím dokázala vytvořit protilátky u myší a u psů… „Vakcína již byla podána k patentování. Pro zvířata bude na trhu asi za čtyři roky, pro lidi patrně za šest let,“ uvedl internetový server Aktuálně.cz.

S příchodem jara nastává i sezona klíšťat – a je tedy nejvyšší čas na očkování proti klíšťové encefalitidě. Upozornil na to Krkonošský deník, podle něhož se v posledních letech výrazně zvýšil počet lidí rozhodnutých se proti zákeřné nemoci takto preventivně chránit. Nebezpečí v podobě klíšťat číhá kolem tekoucích i stojatých vod, ale lidé by se před nimi měli mít na pozoru i v lesích, napsal výše uvedený regionální list.

Více informací naleznete zde:
http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/nejlepsi-doba-na-ockovani-proti-encefalitide.html

klíště …tak nejspíš většinu z nás napadne rčení: „drží se jako klíště“. A dlužno dodat, že stejně dobře jako se dovedou „držet“ klíšťata, tradují se i způsoby, kterak je nejlépe zlikvidovat. A byť se též říká, že na každém šprochu, pravdy trochu, s prostředky, které popisuje v boji s klíšťaty Ottův slovník naučný (konec 19. století), bychom se při současných znalostech vědy měli jednou pro vždy rozloučit! Zapomeňte tedy, že „přissátého klíště možno se zbaviti kupř. kápnutím naň oleje, benzinu, petroleje neb terpentinové silice…“ a vězte, že je třeba postupovat podstatně modernějším způsobem. Vždyť klíšťata jsou nejzávažnějšími přenašeči nákaz v Evropě! Rozšiřují především klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu.