V úterý 8. června zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví ČR podmínky pro účast na letních táborech, obsahující překvapivou povinnost přetestování dětí na táboře po každých 7 dnech. Již od dubna jsme byli MZ ujišťováni, že se podmínky pro letní tábory zásadně nezmění. Informace o testování dětí před akcemi jsme obdrželi, povinnost opakování testů během táborů však nikdo nezmínil. Tato nová povinnost, ohlášená 3 týdny před začátkem prázdnin, by výrazně komplikovala organizaci tábora, proto jsme se proti ní ohradili. Spolu s Asociací dětské rekreace a Sdružením pracovníků domů dětí a mládeže ČR jsme ministerstvo zdravotnictví požádali o změnu.

  Tématu následně dala prostor mnohá média, všem moc děkujeme za pomoc.  Rovněž děkujeme všem organizacím i osobám, které nám na cestě za změnou výrazně pomáhaly. Ve středu 9. 6. v ostrém projevu na téma přetestování na táborech vystoupil předseda Česká rada dětí a mládeže Aleš Sedláček před Výborem pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně ČR.

  Reakce ministra Adam Vojtěch nastala obratem, večer 9. 6. Na svém twitterovém účtu zveřejnil svůj postoj:

  Vnímám debatu o testování v průběhu letních dětských táborů. Řešil jsem to dnes s hlavní hygieničkou a domluvili jsme se na mírném uvolnění. Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po 7 dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme. Snažíme se organizátorům táborů maximálně vyjít vstříc, ale také zajistit ochranu zdraví dětí. Na tábory jezdí děti z různých regionů, kde je rozdílná incidence nákazy. Opatrnost je potřeba i z důvodu inkubační doby onemocnění. Vím, že je to komplikace, ale tady jde o zdraví.“

  Následně Ministerstvo zdravotnictví podmínky pro testování lehce upravilo. Takže:

  • Pokud dítě před táborem absolvuje PCR test, nebude muset být v průběhu tábora přetestováno.
  • V případě antigenních testů bude přetestování na táboře nutné.
  • Test může být, jako v jiných situacích, nahrazen odstupem 22 dnů od prvního očkování nebo nejvýše 180 dny od průkazně prodělané nákazy covid-19.