Z natáčení v televizním studiu (foto archiv Zlatého oříšku)
  Z natáčení v televizním studiu (foto archiv Zlatého oříšku)

  Soutěž Zlatý oříšek bude brzy slavit čtvrtstoletí své existence. Její první ročník proběhl v roce 1998 a od té doby se organizátorům podařilo v České republice ocenit a motivovat více než tři tisíce talentovaných dětí, dvojic či dětských kolektivů ve věku od šesti do 14 let. Každoročně pak Zlatý oříšek představuje výběr jednadvaceti z nich prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. I letos tak 1. ledna 2022 mohla Česká republika obdivovat výkony 21 výjimečně šikovných a nadaných dětí, ze kterých bylo sedm oceněno prestižní cenou Zlatý oříšek 2021, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

  Společné foto vítězů Zlatého oříšku 2021 (foto archiv Zlatého oříšku)
  Společné foto vítězů Zlatého oříšku 2021 (foto archiv Zlatého oříšku)

  Zlatý oříšek v roce 2021 ve zkratce:

  • června na Den dětí jsme již po 23. vyhlásili nový ročník.
  • Z krajských předkol vzhledem k pandemii proběhlo pouze krajské předkolo ve Zlínském kraji.
  • Do celostátního kola se přihlásilo 152 dětí včetně dětských kolektivů. 21 nejtalentovanějších a nejšikovnějších dětí vybírala komise složená z předních českých odborníků a mistrů svého oboru a nominovala je na cenu Zlatý oříšek pro rok 2021.
  • Slavnostní novoroční televizní finále soutěže obohatili především jeho letošní patroni, hudební virtuos Pavel Šporcl, rybář a dobrodruh Jakub Vágner a úspěšná tenistka Lucie Šafářová. Ti představovali a zpovídali jednak osobně přítomné vítěze soutěže, a jednak ostatní nominované děti a dětské kolektivy, se kterými rozhovory probíhaly vzhledem k pokračující pandemii přes televizní obrazovku. V průběhu pořadu nakonec bylo opět předáno sedm hlavních cen Zlatý oříšek spojených s finanční podporou 20 000 Kč.
  • V roce 2021 také proběhla návazná soutěž Zlatý oříšek časopisu ABC, ve které čtenáři tohoto časopisu vybrali klub mladých fyziků a chemiků, debrujáry ze Stříbra, jako své favority ze všech nominovaných roku 2020.

  Zlatý oříšek 2021 – vítězové (v abecedním pořadí):

  1. Jan Herzig, 13 let, astronomie, zeměpis, biologie, Horšovský Týn – Plzeňský kraj

   Jan Herzig (foto archiv Zlatého oříšku)
   Jan Herzig (foto archiv Zlatého oříšku)

  Nadšený astronom a popularizátor přírodních věd, úspěšný řešitel řady olympiád, který v celostátní kole astronomické olympiády 2020/2021 zvítězil nad svým soupeřem na 2. místě s náskokem neuvěřitelných 30 bodů.
  Honza byl od dětství velmi zvídavé dítě, první složitější slova uměl v devíti měsících, ve dvou letech už mluvil v souvětích, od čtyř četl, v šesti vymýšlel, psal a ilustroval samostatné komiksové sešity nových příběhů svého oblíbeného Čtyřlístku. Již několik let ho fascinuje vesmír, doma má dva dalekohledy, dojíždí na specializovaný kurz do planetária v Plzni, připravuje odborné přednášky na vybraná témata, prezentuje je rodině a spolužákům a zveřejňuje je na YouTube. Umí vystihnout potřeby posluchačů a připoutat jejich pozornost i ke složitým vědeckým tématům. Hodně čte, za měsíc klidně i 20 knih, rád píše vlastní texty, pro spolužáky na gymnáziu vytváří fyzikální „kuchařku“. Myslí ještě rychleji, než mluví.

  1. Matthew Stephen Hockaday, 14 let, hra na zobcovou flétnu, klarinet a klavír, Olomouc – Olomoucký kraj

   Matthew Stephen Hockaday (foto archiv Zlatého oříšku)
   Matthew Stephen Hockaday (foto archiv Zlatého oříšku)

  Výjimečný hudební talent, držitel mnoha českých i zahraničních cen, hráč na několik hudebních nástrojů, z nichž ale žádný neupřednostňuje. Miluje publikum – přítomnost diváků dělá jeho výkony ještě excelentnějšími.
  Matthew se narodil v bilingvní rodině, do šesti let žil ve Velké Británii, tam začal hrát na flétnu, hned po příjezdu do Čech k ní přidal klarinet, klavír a také zpěv. V současné době uvažuje o hře na další dva nástroje – tenorovou flétnu a housle. Díky vynikající angličtině nemá problém s aktivní účastí na zahraničních workshopech, po celém světě má spoustu přátel – mladých hudebníků, začal se soukromě učit německy, aby se mohl aktivně účastnit workshopů i v německy mluvících zemích. Je neuvěřitelně cílevědomý, perfekcionista, má smysl pro fair play, bytostně nesnáší nepravdu a nespravedlnost.

  1. Laura Mohylová (foto archiv Zlatého oříšku)
   Laura Mohylová (foto archiv Zlatého oříšku)

   Laura Mohylová, 11 let, klasický balet, moderní tanec, sólový zpěv, muzikálové herectví, hra na flétnu, klarinet, klavír, harfu, Olomouc – Olomoucký kraj

  Multifunkční talentovaná baletka, mistryně světa v kategorii Klasický balet a vicemistryně světa v kategorii Song and Dance, muzikálová zpěvačka a tanečnice, hráčka na několik hudebních nástrojů, která si najde čas i na vlastní sociální projekty.
  Laura je od malička nesmírně samostatné, pozitivní, usměvavé a současně tvrdohlavé dítě s vlastním vyhraněným názorem a vysokými nároky na sebe sama; ve všem, co dělá, chce být nejlepší. Její cesta k životní lásce, baletu, je víc než úsměvná. Dostala se k němu na doporučení dětské lékařky kvůli plochým nohám ve třech letech a rodiče byli předem upozorněni, že baletka z ní opravdu nikdy nebude. Daří se jí vše, na co sáhne. Kromě baletu sbírá ceny i jinde – zpívá ve sboru, věnuje se sólovému zpěvu, hraje na čtyři hudební nástroje, tančí a zpívá v muzikálech. Divadlo, hudba a tanec jsou pro ni jako opojná droga, své publikum miluje.

  1. Alexandra Pokorná), 12 let, hra na cimbál a zpěv, Brno – Jihomoravský kraj

   Alexandra Pokorná (foto archiv Zlatého oříšku)
   Alexandra Pokorná (foto archiv Zlatého oříšku)

  Úspěšná hráčka na originální hudební nástroj, výrazná osobnost, která miluje „obě tváře“ cimbálu, jak hraní s cimbálovou muzikou, tak i sólovou hru, a která navzdory tomu, že nerada cvičí, dosahuje výjimečných výsledků.
  V pěti letech Saša uspěla v konkurzu do Valášku, při zpěvu stála hned u cimbálu a pořád po něm pokukovala. Tak dlouho, až si toho všiml i pan učitel a nabídl Saše a rodičům, ať se na něm začne učit hrát. Od té doby je cimbál její láskou, čtyři hodiny týdně zkouší v cimbálce, další dvě hodiny týdně se pravidelně věnuje zpěvu. Odmala je velmi společenská, živá, spíše „předváděcí“ typ – baví ji výsledek, ne příprava. Ale když si něco zamane, jde si za tím. Na soutěži se vybičuje a podá naprosto excelentní výkon. Ráda tančí a zpívá, je vítězkou mnoha regionálních, zemských a mezinárodních soutěží, v roce 2021 zvítězila na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, rok předtím byla druhá. Najde si čas i na sport, ráda lyžuje, jezdí na wakeboardu a závodně hraje tenis.

  1. Tereza Valentová, 14 let, tenis, Praha

   Tereza Valentová (foto archiv Zlatého oříšku)
   Tereza Valentová (foto archiv Zlatého oříšku)

  Naděje českého tenisu, která sbírá jedno ocenění za druhým, pracovitá a disciplinovaná hráčka, která tenis miluje a podřizuje mu veškerý svůj čas. Za tým by dala duši a dle slov trenéra „kdyby měla sníst antuku, tak ji pro vítězství zbaští.“
  Maminka Terku na kurty vozila už jako miminko, ve dvou letech měla svou vlastní plastovou raketu a její nejčastější věta byla „Tati, pojď se mnou hrát.“  S „opravdovým“ tenisem začala Tereza ve čtyřech letech. Úspěšně se v dětství věnovala i basketbalu, „dělat“ obojí se ale nedalo stíhat. Musela se tedy rozhodnout: zvítězil tenis. V současnosti hraje za tenisový klub Sparta Praha. Přihlášku do Zlatého oříšku podali rodiče na doporučení Českého tenisového svazu, který Terku považuje za jeden z největších juniorských talentů. Nejzásadnější pro její současné úspěchy je podle ní samotné to, že tenis ji prostě odjakživa neuvěřitelně baví a vítězství jí přináší pocit vnitřního uspokojení.

  1. Zdeněk Vlach, 11 let, rybářství, Ždírec nad Doubravou – Kraj Vysočina

   Zdeněk Vlach (foto archiv Zlatého oříšku)
   Zdeněk Vlach (foto archiv Zlatého oříšku)

  Skromný kluk s neuvěřitelnou výdrží, dva roky po sobě vede rybářské žebříčky do 15 let, jeho dosavadní největší úlovek je čtrnáctikilogramový kapr, který měřil 92 cm. U rybníka vydrží sedět hodiny, když prší, klidně vstane o půlnoci a jde sbírat rousnice (velké žížaly).
  Ryby jsou Zdeňkovou velkou vášní, čas strávený u vody je hlavní náplní jeho volného času, dle slov babičky by nejradši „byl na rybách furt“. V létě jezdí na tábor, kde je pro svou samostatnost, šikovnost a obratnost „hvězdou“ – umí uvařit jídlo pro všechny, učí děti, jak správně navázat návnadu a jaký uzel použít, ukáže jim, v čem dělají chybu a jak se jí vyvarovat.

  1. Monika Železníková, 13 let, běh, atletika, biatlon, Babice u Uherského Hradiště – Zlínský kraj

   Monika Železníková (foto archiv Zlatého oříšku)
   Monika Železníková (foto archiv Zlatého oříšku)

  Výjimečný atletický talent, nadaná biatlonistka a běžkyně, na otázku, který sport ji baví víc, odpovídá, že všechny stejně – a na nekonečno. S mladším bráškou soutěží v počtu získaných medailí, sama už jich má více než 230.
  Monika je neobyčejně pohybově nadaná, stíhá toho třikrát víc než ostatní, má svůj vlastní neutuchající „vnitřní motor“, po vítězném závodu je schopna bez zadýchání a s přehledem odpovídat na otázky reportérů, zatímco okolo ní „padají“ vyčerpáním do cíle další závodnice. Daří se jí vše, čeho se „dotkne“. Několikanásobná vítězka mistrovství České republiky v letním biatlonu a přespolním běhu, nejlepší žena v běhu na 5 km a nejlepší mladší žákyně ČR v běhu na 1 500 metrů lituje jen toho, že už kvůli tréninkům, hře na flétnu a výtvarnému oboru v ZUŠ „nedává“ aerobik, se kterým kdysi začínala.


  Motto: Každý talent je dar, se kterým je třeba hospodařit a rozvíjet ho. (Neznámý autor)


  Hlavní organizátor Zlatého oříšku Jiří Kotmel říká:
  „Ačkoliv jsme kvůli covidu měli s organizací soutěže určité starosti, nebylo to nic vážného v porovnání s tím, do jakého stavu se díky všem omezením za poslední téměř dva roky dostal rozvoj aktivit a talentu děti v České republice. O to vice jsme se snažili opět vyhledat ty nejlepší, všemožně je podpořit a vyjádřit dík nejen jim, ale i jejich rodičům, trenérům, učitelům za to, že to všechno zvládli a přes veškeré problémy společně dosáhli skvělých výsledků.“


  Zařadil: -maj-

  Autoři