V pátek 1. 10. 2021 proběhlo na Brněnské přehradě setkání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a dalších představitelů hnutí s veřejností. Vyhlídkové plavby parníkem se zúčastnili i zástupci a zástupkyně hnutí Fridays for Future. Během plavby chtěli předat Andreji Babišovi vysvědčení za ochranu klimatu a přírody a své požadavky. Na vysvědčení si hnutí ANO vysloužilo pětku, podobně jako třeba ODS.

  Premiér ze známky evidentně nadšený nebyl a opakovaně se odmítl se studenty bavit a vysvědčení si od nich nepřevzal. Před studenty spolu s ochrankou utekl na jinou část lodi celkem třikrát. Po hodinové plavbě tak Andrej Babiš odcházel s prázdnou. Petrovi Doubravském, jednomu z členů Fridays for Future, Babiš mimo jiné řekl: „Ty jsi moc mladej na to, abys mi dával vysvědčení.”

  „Ve své knize nás Andrej Babiš obviňuje z toho, že jsme mu nikdy jasně neřekli, co po něm chceme. A to navzdory tomu, že jsme naše cíle vždy komunikovali jasně a srozumitelně. Nyní jsme dali dohromady souhrn všeho, co po politicích požadujeme a pan premiér si to odmítl vyslechnout. V knize také píše, že je vždy otevřen dialogu a nepovyšuje se. Přijde mi to trochu pokrytecké,” řekl student Masarykovy univerzity a mluvčí hnutí Fridays for Future Petr Doubravský.

  Po skončení plavby se část týmu hnutí ANO, včetně Andreje Babiše přesunula zpět ke stánku s jídlem a cimbálovkou nedaleko přístaviště a pokračovala v podepisování knih a komunikaci se svými příznivci. Studenty a studentky Andrej Babiš odmítl i zde. Po chvíli je ochranka a policie dokonce vytlačila na chodník za hranici stánku. Následně mluvčí hnutí Fridays for Future Petr Doubravský a Klára Suková nechali klimatické vysvědčení u stolu hnutí ANO. V momentě, kdy už studenti a studentky odcházeli, roztrhal jeden člen z týmu hnutí ANO klimatické vysvědčení a odhodil ho na zem.

  „Myslím si, že roztrhání vysvědčení v kostce ilustruje přístup hnutí ANO, ale i podstatné části jiných stran k ochraně klimatu a naší budoucnosti. Jsem ale zvyklá (na to), jak přezíravě a arogantně se Andrej Babiš chová vůči mojí budoucnosti skoro každý den, kdy odmítá dělat věci ve prospěch klimatu,” okomentovala situaci Klára Suková.

  Ve svých požadavcích přichází hnutí Fridays For Future s jasnými cíli pro ochranu klimatu a přírody a dlouhodobé udržení oteplení pod 1,5 °C. Studenti a studentky volají mimo jiné po rychlém a spravedlivém konci uhlí, snižování spotřeby energií a rozvoji obnovitelné energetiky. Chtějí jasný plán energetické transformace tak, aby odklon od ekonomicky kolabujícího uhlí byl co nejvíce spravedlivý a co nejméně zasáhl jak pracující, tak spotřebitele. Vedle toho požadují mimo jiné rozvoj hromadné dopravy, či lepší ochranu krajiny a její adaptaci na klimatickou krizi a sucho.

  „Naše závislost na fosilní energetice vede v posledních týdnech mimo jiné ke zdražování energií. Současná vláda nebyla schopna přijít s plánem energetické transformace a snažila se fosilní průmysl zuby nehty bránit. Vedle toho, že se vláda vykašlala na naši budoucnost, vykašlala se tak i na všechny, které toto zdražování zasáhne. Potřebujeme se zbavit závislosti na fosilních palivech a přestavět energetiku i ekonomiku tak, aby fungovala pro všechny lidi i přírodu,” dodal Petr Doubravský.

  Středoškolské hnutí Fridays for Future už dříve v rámci svých předvolebních aktivit předalo klimatické vysvědčení dalším poslaneckým stranám. Své ohodnocení dostal například Ivan Bartoš a Vít Rakušan (Piráti a Starostové) nebo Petr Fiala (koalice SPOLU). Studenti a studentky se snaží dlouhodobě upozorňovat na to, že na řešení změn klimatu nemáme mnoho času, a proto v řešení i přípravě na změny klimatu bude klíčová vláda, která vzejde z podzimních voleb. Na to se mimo jiné snažili upozornit stovky středoškoláků a středoškolaček, kteří se před týdnem, 24. září, zúčastnily stávky za klima po celé České republice.

  „Současná vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem v řešení klimatické krize naprosto selhala. Vláda neprojevila ani snahu ani konkrétní činy. Tomu koneckonců odpovídá i známka 5 na jejich klimatickém vysvědčení. Takovýto přístup si už od příští vlády nemůžeme dovolit,” říká Klára Suková, mluvčí Fridays for Future.


  Celé požadavky hnutí Fridays For Future a další informace lze hledat na webu volbyproklima.cz.


  Zařadil: –maj-