Tradiční celonárodní veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ se letos uskuteční ve středu 10. května. Tisíce dobrovolníků budou nabízet kytičky, letos se světle modrou stužkou společně s letáčkem o prevenci.

  Tématem letošní sbírky jsou nádory průdušek a plic. Zvolené téma zdůvodňuje předsedkyně Ligy, onkoložka MUDr. Michaela Fridrichová: „Rakovina plic je ročně v naší republice diagnostikována zhruba 6500 pacientům, přičemž asi 5400 nemoci podlehne. Vytkli jsme si za cíl pro celý letošní rok zdůrazňovat prevenci, kam patří především nekouření. Zároveň chceme informovat o možnostech časného záchytu plicního karcinomu jako předpokladu k úspěšné léčbě.“

  Kytičku mohou dárci získat za příspěvek v minimální výši 20 Kč. Mince či bankovky lidé vkládají přímo do otvoru v pokladním vaku. Zájemci o kytičky si mohou stáhnout aplikaci Den proti rakovině, kde najdou nejbližšího dobrovolníka s kytičkami. Po sbírce se všechny pokladní vaky odevzdávají na pobočky České pošty, kde je hotovost sečtena a vložena na sbírkový účet Ligy. Do neděle 14. května budou kytičky k dispozici i v některých obchodech, provozovnách, knihovnách, informačních centrech dopravních podniků a na dalších místech. Jejich seznam bude zveřejněn 9. 5. na www.cdpr.cz.

  SBÍRKA 2023 V ČÍSLECH:

  – 900 000 kytiček se světle modrou stužkou
  – 900 000 letáčků s informacemi o prevenci nádorů průdušek a plic
  – 14 200 dobrovolníků
  – 7 100 pokladních vaků, hotovost v nich po sbírce zpracuje Česká pošta
  – 1 700 balíků s materiálem zdarma rozvezených firmou DPD
  – 1 400 míst v celé České republice, sbírka je ve všech krajích i okresech
  – 1 500 spolupracujících subjektů (345 středních škol, 393 základních škol, 53 sdružení onkologických pacientů (kolektivních členů Ligy), 76 skautských oddílů, 51 pionýrských skupin, 182 knihoven a informačních center 108 sborů
  – dobrovolných hasičů ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, 19 základních organizací ČSŽ, 16 oblastních spolků ČČK, 70 jednotlivců, 155 ostatních (obce, firmy, MŠ…)
  – 350 pevných míst, kde se budou nabízet kytičky do neděle 14. května 2023.

   

  ŽLUTÝ STAN LIGY V PRAZE NA MŮSTKU

  V den sbírky budou v Praze na Můstku centrem sbírky žluté stany, kde si mohou zájemci přijít pro kytičky, získat některou z publikací, které Liga pro veřejnost vydává, potěšit se vystoupeními na pódiu, kam zavítají Vladimír Hron, Heidi Janků, stepaři z Tanečního studia Andrea, šansoniérky Petra Bílková a Markéta Burešová a další. V odpoledních hodinách budou návštěvníkům k dispozici dermatolog a onkolog ke konzultacím a prohlédnutí znamének.

  JAK PŘISPĚT NA DÁLKU?

  • Zakoupením e-kytičky za dárcovskou SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo 60 nebo 90 nebo 190. Liga podle zvolené částky obdrží 29, 59, 89, 189 Kč. Do konce května získá každý dárce za zaslanou DMS e-kytičku.
  • Pro pravidelnou podporu zasláním SMS ve tvaru DMS TRV KVET 30 nebo 60 nebo 90 nebo 190. Ligu tak podpoříte příspěvkem každý měsíc (více na www.darcovskasms.cz).
  • Zasláním finančního daru na sbírkový účet 65 000 65/0300

  TÉMA SBÍRKY

  Karcinom plic a průdušek postihuje především kuřáky cigaret, přičemž pravděpodobnost onemocnění je u kuřáků 22krát vyšší. Bohužel onemocnění probíhá dlouho bezpříznakově, proto bývá diagnostikováno až v pokročilém stadiu, kdy už je nádor neoperabilní a bývá obtížně léčitelný. Pro kuřáky je nově zaveden screeningový program včasného záchytu karcinomu plic
  – dlouholetí kuřáci mohou v rámci programu podstoupit preventivní CT s nízkou dávkou záření. Cílem je odhalit nádor v raném stadiu a zvýšit tak šance k plnému uzdravení. Více k programu zde: https://www.prevenceproplice.cz/
  Základní premisou prevence je ovšem nekouření, a to včetně užívání nových, zvláště pro mládež, dokonce i pro děti, atraktivních forem, kam patří vapování, vodní dýmky, nahřívaný tabák, nikotinové sáčky.

  LIGA PROTI RAKOVINĚ JDE ZA VÁMI

  Již tři roky poskytuje LPR Praha základním a středním školám zdarma výstavu o zdravém životním stylu. Obsah výstavních panelů necílí primárně na prevenci rakoviny, ale zajímavou a zábavnou formou propaguje zdravý životní styl jako obranu před civilizačními chorobami vůbec.
  Druhou akcí je už od roku 2008 každoroční putovní výstava KAŽDÝ SVÉHO ZDRAVÍ STRŮJCEM, která od jara navštěvuje města po celé republice. Veřejnost seznamuje s prevencí rakoviny. Je doprovázena stánkem s publikacemi, které Liga vydává. Součástí akce jsou i hrátky pro děti a hravé dospělé, kde si zájmci mohou vyzkoušet jak svoji kondici, tak své znalosti a dovednosti.

  Liga proti rakovině Praha děkuje všem dárcům, spolupracovníkům i podporovatelům!

   

  Autor