Letos se koná již XIV. ročník Víkendu otevřených zahrad, a to ve dnech 8.-9.6.2024.

  Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snažíme veřejnosti představit jiným způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem.

  Národní památkový ústav se letos zúčastní s řadou svých objektů.  Tradičně můžete navštívit Podzámeckou zahradu v Kroměříži. Komentovaná prohlídka proběhne například v bylinkové zahradě hospitálu Kuks nebo ve Vile Stiassni v Brně. V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici budou probíhat prohlídky Tématických zahrad – Labyrint přírody a ráj zahrad. Zajímavý jistě bude i program v zahradách zámku v zámecké zahradě Troja. Potěší Vás i návštěva nově otevřené Léčebné zahrady sv. Josefa u Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. A nebo zahrady zámku v Lysicích, které se otevírají po rozsáhlé rekonstrukci.

  Přírodní zahrady, z.s. ve svých ukázkových zahradách představí ekologický způsob zahradničení a podělí se s návštěvníky o zkušenosti s tímto způsobem péče o zahradu. Letos opět stojí za zmínku Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci. Stejně tak mnoho inspirace pro zahradničení můžete načerpav v komunitních zahradách sdružených ve spolku Kokoza. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích. A nesmíme opomenout mnoho arboret nebo klášterních a farních zahrad.

  Letošního ročníku se zúčastní přes 290 zahrad po celé České republice. Přijďte a zažijte zahrady jinak, ve všech přihlášených zahradách na Vás čeká bohatý program.

  Více informací na www.vikendotevrenychzahrad.cz


  Letošní ročník organizují Průvodce parkem, o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. a Národním památkovým ústavem.

  Co je cílem akce?

  Chceme zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech, představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

  Kdo se může přihlásit?

  Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého např. ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či jsou historicky významné nebo se za nimi skrývá zajímavý příběh. Do akce se mohou zapojit jakékoliv objekty – od zámeckých a veřejných zahrad a parků, náměstí, historických hřbitovů, klášterů, arboret a botanických zahrad, přes komunitní a přírodní zahrady, květinové farmy a ovocné sady až po zahrady umělců.

  Víkend otevřených zahrad a vstupné

  Pro mnoho lidí může být zavádějící celý název akce a mohou se domnívat, že vstup do zahrady je zdarma. Myšlenka byla přebrána z Anglie a stejně tak její název. V Anglii se otevírají běžně nepřístupné zahrady, tedy ty, do kterých se během roku běžně nedostanete – v tom spočívá „otevřenost“ (vstup zdarma být může, ale nemusí). 

   

  Autor