Strom roku 2021 - Zpívající lípa, Telecí u poličky
  Strom roku 2021 – Zpívající lípa, Telecí u poličky

  Jubilejní 20. titul Strom roku zamířil v roce 2021 ke Zpívající lípě, která v minulosti okouzlila i Aloise Jiráska, Terezu Novákovou či Bohuslava Martinů, do Telecího v Pardubickém kraji. Gratulujeme!

  Lukásova lípa, Telecí u Poličky, 2635 hlasů

  Lípa velkolistá. Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom. Pod lípou sedával Alois Jirásek nebo Tereza Nováková a její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů.

  Zpívající lípa tak postoupila do evropského klání. V konkurenci 15 dalších států se bude snažit získat přízeň hlasujících z celé Evropy na jaře roku 2022.

  Dubisko valašisko, anketa Strom roku 2021
  Dubisko valašisko, anketa Strom roku 2021

  Dubisko valašisko tvrdé, Kozlovice, 1783 hlasů

  Dub letní. Tento dub již 500 let shlíží z kopce Strážnice na „dědinu valašských vojvodů“ Kozlovice. Přežil rozmary počasí i lidské bezohlednosti. V 80. letech minulého století jej někdo zevnitř vypálil tak, že se do něj vejdou čtyři lidé. Kozlovická pamětnice Marie Prudká o něm říkávala „Je to dubisko valašisko tvrdé.“

  Smrk ztepilý na ulici Ramešova, Brno, 944 hlasů

  Památný smrk se na svůj věk vyznačuje úctyhodnou velikostí. Smrky bývají choulostivé vůči emisím, ale tohoto jedince jako by se to netýkalo.

  Smrk ztepilý, Brno
  Smrk ztepilý, Brno

  Odborníci se proto domnívají, že má tento strom výjimečnou genetickou výbavu a je využíván pro přirozenou reprodukci semenáčů. Strom je součástí otevřené přírodní zahrady.

   

  Pořadí dalších finalistů najdete na stránkách https://www.stromroku.cz/hlasovani#Seznam_finalistu

  Celkově se letos v anketě vybralo rekordních 247 tisíc Kč. Tento výtěžek poputuje zpět ke komunitám okolo finálových stromů a Stromů hrdinů, které jej mohou použít na nové výsadby nebo ošetření stromů. Děkujeme!

  Příštím vítězem se může stát i váš oblíbený strom. Přihlášky do 21. ročníku můžete posílat od 23. září 2021 do 22. dubna 2022.

  https://www.stromroku.cz

  Autor