Osobní vzkaz od předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolové

  Volby do Evropského parlamentu se uskuteční již letos v červnu a pro EU bude rok 2024 znamenat novou kapitolu. Hned v jeho úvodu bych vám proto chtěla osobně poděkovat za vaše úsilí, kterým se podílíte na utváření budoucnosti naší demokracie. Evropa více než kdy jindy potřebuje lidi, jako jste vy, kteří chtějí, aby jejich hlas byl slyšet.

  EVROPSKÉ VOLBY 2024: 6.–9. ČERVNA 2024

  Nadcházející evropské volby jsou jedny z nejdůležitějších za dlouhou dobu. Příští Evropský parlament se bude zabývat celou řadou výzev, kterým čelíme doma i ve světě.

  Parlament hraje klíčovou roli při udržování závazku EU k demokracii, stabilitě a prosperitě. Nedávný průzkum veřejného mínění Eurobarometr navíc naznačuje, že téměř sedm z deseti respondentů z EU by bylo ochotno zúčastnit se voleb. To podtrhuje sílu naší demokracie a ukazuje, jaký význam občané volbám přikládají.

  Z různých důvodů se však záměr ne vždy do účasti ve volbách promítne. O to důležitější je vaše nedocenitelné nasazení a úsilí. Pokaždé, když mluvíte o důsledcích evropských rozhodnutí pro naše životy; pokaždé, když podotknete význam demokratické povahy evropského projektu; a pokaždé, když se zmíníte o tom, jak důležité je účastnit se tohoto projektu prostě tím, že půjdete k volbám, mají vaše slova dopad. Navíc povzbuzujete ostatní, aby se také podíleli na utváření naší společné budoucnosti. Poselství našemu okolí může být velmi jednoduché: když nepůjdete volit vy, půjde někdo jiný – a výsledek se vám nemusí líbit.

  Jedním ze snadných, ale účinných způsobů, jak podpořit volební účast, je přihlásit se k odběru upozornění o evropských volbách. Zaregistrovat se můžete nejen vy sami, ale i vaše rodina a přátelé. Společně můžeme dosáhnout toho, aby se každý hlas počítal!   

  https://elections.europa.eu/cs/use-your-vote/

  Během minulého volebního období dosáhl Evropský parlament průlomových úspěchů při stanovování celosvětových standardů v klíčových legislativních oblastech. Od zavedení komplexních opatření k dosažení klimatické neutrality EU, energetické účinnosti a udržitelnosti, přes zavedení předpisů pro bezpečnější a spravedlivější online prostředí, až po stanovení společných pravidel pro migraci a azyl v celé Unii, ale i podporu udržitelného a spravedlivého evropského hospodářství se sníženou závislostí na vnějších faktorech. Kromě toho jsme dosáhli průlomového pokroku v podobě prvního nařízení o umělé inteligenci na světě, čímž jsme zdůraznili náš závazek rozvíjet technologické inovace a zároveň respektovat základní lidská práva. Rozhodně jsme se postavili také na stranu Ukrajiny a na obranu evropských hodnot.

  Příštích pět let představuje pro nový Parlament jedinečnou příležitost pokračovat v této dynamice a zajistit, aby Evropa zůstala v čele při řešení nadcházejících výzev a využívání příležitostí naší doby.

  S komunitou spolecne.eu máme potenciál učinit z těchto voleb historický okamžik demokratické účasti.

  Děkuji vám, že stojíte za změnami v Evropě. Děkuji vám, že jste s námi.

  Roberta Metsolová, předsedkyně Evropského parlamentu

  Autor