Jedenáctý ročník ankety Alej roku byl nabitý zajímavostmi. Pořadatel, sdružení Arnika, se poprvé v historii soutěže rozhodl na krátký čas odtajnit průběh hlasování, což u lidí zaznamenalo velký úspěch, a tak se letošní počet hlasujících vyšplhal na 8.878. Perličkou je jistě počet hlasů pro vítěznou Klokotskou alej z Táborska, které svůj “palec nahoru” dalo 999 lidí. Vítězná alej navíc potvrdila, že vytrvalost se vyplácí; třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, vloni dokonce už obsadila druhé místo v celostátním hlasování. 

  “Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,” upřesnila o vítězné aleji organizátorka soutěže Klára Ondrigová, která více informací o ní popisuje přímo z místa.

  O tom, že každý jeden hlas byl rozhodující, svědčí výsledky z Pardubicka, kde vítězka regionu  Alej ke hřbitovu na Křížovém vrchu získala 188 hlasů, druhé místo obsadilo stromořadí Chodníček na Vinice se 187 hlasy a na pomyslný bronz dosáhla Alej Svobody Hlinsko – Studnice díky186 hlasům. 

  „Moc vám děkujeme, že jste navštívili naše stránky www.alejroku.cz a vyplnili hlasovací dotazník, protože i to zabere trochu času,” poděkovala veřejnosti ve svém videu patronka soutěže Petra Vojtková. Nominující, jejichž aleje se letos neprobojovaly na první příčky povzbudila, aby po vzoru Klokotské aleje nic nevzdávali: “Můžete posílat vaše fotografie, už teď se klidně chystejte, protože tahle soutěž je překrásná, dává vyniknout přírodě a našim krásám v České republice. Obrovská gratulace do jižních Čech!”

  Slavnostní vyhlášení a předání cen by mělo být tradičně v květnu, a to právě pod korunami vítězné aleje. Nominující Klokotské aleje Jana Hralová od nás na místě převezme hlavní cenu, let balonem od Ha Balon. Všech 14 regionálních vítězů se pak může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice.*

  Připomínáme, že Patroni ankety ještě zvolí tři nejkrásnější fotografie, jejichž autoři získají hodnotné ceny od společnosti Canon. Vítěze vyhlásíme 27. 1. 2022 ve 12:00.

  “Naším cílem je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili a o které budete pečovat i v příštích letech,” zopakovala Klára Ondrigová závěrem hlavní myšlenku ankety Alej roku.

  Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

  První desítka alejí v r. 2021 s počtem hlasů:

  1 Klokotská alej 999
  2 Alej jírovců u Malé Klajdovky 670
  3 Tyršova alej v Orlové 407
  4 Alej do Janovického lesa v Rýmařově 373
  5 Alej červených dubů u Šilheřovic 362
  6 Skřipelská alej 272
  7 Dubová alej na hrázi městského rybníka Prostějov 243
  8 Jírovcová alej u křížové cesty v Zahražanech 197
  9 Českovelenická kaštanová alej 196
  10 Alej ke hřbitovu na Křížovém vrchu