Přátelská atmosféra provázela první listopadovou sobotu velké sázení mezi obcemi Řitonice a Domousnice, kde se sešla stovka nadšených dobrovolníků, aby vysázeli 100 ovocných stromů. Sadařka všem předvedla, jak správně zasadit strom, upevnit ho a zabezpečit proti zvěři. Posléze se skupinky dobrovolníků pustily do práce.

  Mezi nimi také žena z Prahy, která přijela sázet, aby uctila památku své kamarádky. „Paní se o výsadbě dověděla z rádia. Chtěla totiž někde zasadit strom na přání své zemřelé kamarádky. Když její kamarádka ještě žila, byla vážně nemocná a probírala s ní „poslední věci člověka“. Zaznělo i to, že nechce, aby jí kupovala květiny nebo věnce na hrob, že si přeje něco smysluplného, třeba, aby za ni někde zasadila strom. A to se podařilo právě u nás,“ vylíčila příběh jedné ze sázejících členka ČSOP Klenice Pavla Bartková.

  Výsadba 120 stromů mezi obcemi Kněžmost a Koprník na Mladoboleslavsku (foto ČSOP Klenice)
  Výsadba 120 stromů mezi obcemi Kněžmost a Koprník na Mladoboleslavsku (foto ČSOP Klenice)

  Dobrovolníci si po výsadbě dali také něco dobrého na zub. Mohli ochutnat svařené víno, jablečný, dýňový, makový a rozinkový koláč, čaj, kávu, jablka, gulášovou polévku nebo si opéct tradiční špekáčky.

  Další velkolepá výsadba se konala o pár dní dříve podél silnice z Kněžmostu do Koprníku. Příroda zde byla obohacena o 120 ovocných stromů, které přijelo zasadit na 90 lidí. Je to opět jedna z nejúspěšnějších akcí, kterou Klenice spolupořádala.

  „V této složité době si toho vážíme o to víc. Chceme moc poděkovat společnosti Kautex Textron a obci Kněžmost. Bez jejich podpory by počet dobrovolníků byl určitě o hodně menší. Počasí nám přálo, věřím, že jste si sázení užili,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

  Zařadil: -maj-

   

  Autoři