Ze stavebních buněk z 80. let částečně pasivní dřevostavba. Tak by se dala ve zkratce popsat proměna, kterou si prošla klubovna vyškovských skautů. Slavnostního otevření se dočká již 20. listopadu 2021. Stavba s šestnácti miliónovým rozpočtem neposlouží pouze jako skautské útočiště, ale najde zde své místo i Mateřské centrum Radost a další volnočasové aktivity.

  Vyškov - stará skautská klubovna
  Vyškov – stará skautská klubovna

  Po 10 letech snahy se vyškovští skauti konečně dočkají nové klubovny. Dosud sídlili ve více než 40 let staré provizorní dřevostavbě, která ještě v 80. letech byla využívána jako útočiště pro stavební dělníky. Po třiceti letech ale klukům a holkám začaly padat stropy na hlavu a přestávala jim stačit i kapacitně. Stavba nové klubovny trvala rok a její slavnostní otevření skauti plánují na sobotu, 20. listopadu od 12:30.

  Kromě slavnostního otevření klubovny návštěvníky čeká i její komentovaná prohlídka. Nebude chybět ani doprovodný program pro děti, drobné občerstvení a možnost zakoupení upomínkových předmětů.

  Netradiční moderní budova byla projektována s důrazem na funkčnost a potřeby skautských oddílů. 4 oddělené klubovny poskytnou zázemí pro činnost více jak 250 skautů ze 7 skautských oddílů. Součástí každé z kluboven je i takzvaná pobytová galerie, která nabízí útulný prostor ve druhém patře. Vizí skautského domu je, aby co nejvíce žil skautskými i jinými veřejnými aktivitami. Dopolední činnost mateřského centra se tak bude doplňovat s odpoledním programem skautských oddílů.

  Vyškov - nový skautský dům
  Vyškov – nový skautský dům

  “Nový skautský dům mohl vzniknout především díky dlouhodobě dobře fungujícím dětským oddílům. Nové zázemí je další energií pro spoustu skautských dobrovolníků a příležitostí, jak dále rozvíjet svoji činnost. Po převzetí stavby nás čeká ještě realizace vnitřního vybavení a nábytku, kterou si budeme dělat z velké části svépomocí a rozdělíme ji na více etap v průběhu několika dalších let, podle toho, jak se nám bude dařit získávat finance,” uvedl Petr Kudlička, vedoucí skautského střediska ve Vyškově.

  Myšlenka postavit novou klubovnu vyškovské skauty napadla již v roce 2012. Tehdy byla vypsána první architektonická soutěž, ze které vyšlo několik návrhů. Až o sedm let později se skautům podařilo získat výraznou finanční podporu od města Vyškov a Jihomoravského kraje. Nezanedbatelnou část rozpočtu tvořilo i velké množství drobných darů. Prostřednictvím darujme.cz se skautům a skautkám v rámci dvou navazujících sbírek podařilo získat téměř 750 tisíc korun od více jak 500 podporovatelů.

   

  Klára Smejkal, 

  mediální zpravodajka krajské rady Junáka Jihomoravského kraje