Tíha stávajících povinností a k tomu ještě mnoho nových. Realita tisíců matek, které ke svým běžným
  povinnostem v zimě a na jaře letošního roku přibraly i ty „covidové“. Jejich extrémní nasazení zachytil ve výstavě Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu žďárský fotograf Milan Šustr. Výstavu se stále aktuálním tématem si mohou žďárští občané prohlédnout od listopadu v Malé galerii Staré radnice.
  „Myšlenka na tuto výstavu se zrodila v únoru letošního roku v době mimořádných protiepidemických opatření. Věděli jsme z konkrétních příběhů maminek, jak složitá pro ně tato doba je a kolik práce každý den odvádějí uvnitř svých rodin. Rozhodli jsme se, že jejich příběhy zachytíme ve fotografiích,“ uvádí Jana Kamarádová, vedoucí RC Srdíčko ve Žďáru nad Sázavou.
  Výstava představuje sedmnáct konkrétních příběhů maminek. Ty fotograf Milan Šustr zachytil v situacích, které ony samy označily za pro ně typické pro covidovou dobu. Fotografie zdobí obrázky dětí, které měly za úkol svoji maminku namalovat. Krátké texty celý příběh doplňují.
  „Máme velikou radost z díla, které o maminkách v době covidu vzniklo. Naším přáním je, aby si návštěvník udělal sám představu o množství každodenních obyčejných i neobyčejných povinností, které ženy vykonávají pro své děti a rodiny, a také jim za jejich obrovské nasazení poděkovat,“ dodává Jana Kamarádová.

  Výstava je umístěná v prostorách Malé galerie Staré radnice (před vstupem do Turistického
  informačního centra) na náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou až do konce letošního roku.

  Jana Kamarádová, DiS.
  vedoucí centra Srdíčko

  Rodinné centrum Srdíčko

  je zařízení, které poskytuje komplexní servis ve všech fázích rodičovství – těhotným ženám, rodičům s miminky i těm, kteří pečují o děti na rodičovské dovolené. Nabízí pestrou škálu aktivit pro období mateřství a péče o děti, dětem od nejmenších až po předškoláky, pro prarodiče s vnoučaty i návštěvníky z řad široké veřejnosti. Je zřizováno Kolpingovým dílem České republiky z.s. Více na www.rcsrdicko.cz.
  Fotograf Milan Šustr, rodák ze Žďáru nad Sázavou, je autorem a spoluautorem více než třiceti knih s historickou a fotografickou tematikou. Zabývá se hlavně reportážní, architektonickou a sociální fotografií. Ani portréty mu nejsou cizí, což dokazují jeho výstavy vytvořené v rámci projektu „Úsměvy všude“, „Souznění“ a „Souznění II.“ s mezigenerační tematikou či výstava „Ruce – příběh života“. Mimo jiné se fotograficky podílel na projektu Kraje Vysočina „Pěstounství je cesta k domovu“, projektu na podporu dobrovolnictví v Kraji Vysočina a na několika dalších sociálních projektech.

  V rámci sociální tematiky vytvořil dlouhodobý projekt s názvem Objektivem k srdcím, kde se prostřednictvím
  fotografií snaží přiblížit veřejnosti život seniorů, hendikepovaných lidí a dalších sociálních skupin.
  Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu vznikala v únoru, březnu a dubnu 2021 a zachycuje
  extrémní nasazení žen v době zásadních protiepidemických opatření.