Vánoční výstava Betlémy ze sbírek Středočeského muzea v Roztokách u Prahy začala 11. listopadu 2023. Ze stávající muzejní sbírky čítající kolem 130 kusů betlémů různého typu byl pod kurátorským vedením etnografky PhDr. Ivany Kubečkové proveden reprezentativní výběr, který vám umožní jedinečný vhled do její šíře a rozmanitosti, provede vás historií tvorby betlémů jako takové a okouzlí vás řemeslnou zručností.

  Na výstavě bude představeno několik desítek betlémů. K nejcennějším vystaveným artefaktům patří velký stavěcí betlém z Ústí nad Orlicí z přelomu 19. a 20. století, který obsahuje na 400 figurek, architektur a doplňků malovaných ručně. Autorem většiny z nich je nejslavnější orlickoústecký malíř Jarolím Štantejský. K vidění toho bude ale samozřejmě mnohem víc. Do výstavy byla také zařazena část mimořádné sbírky pražského sběratele Ing. Františka Karase (1941 – 2020), kterou se v minulém roce podařilo muzeu získat. Jedná se pravděpodobně o největší sbírku papírových tištěných betlémů v ČR, obsahující přes 700 položek stavěcích betlémů vyřezaných z tištěných archů. Její komplexní představení muzeum plánuje na rok 2025. Výstava je rovněž doplněna o drobné interaktivní prvky, které zaujmou nejen dětského návštěvníka.

  Více informací naleznete zde.

  Výstava potrvá do 25. února 2024

  V rámci výstavy připravujeme programy pro školy a doprovodné akce pro širokou veřejnost. Těšit se můžete na komentované prohlídky s autorkou výstavy PhDr. Ivanou Kubečkovou, která vás provede výstavou, představí vám vystavené exponáty, odhalí překvapivé detaily a zasvětí Vás do jednoho z největších symbolů Vánoc:

  neděle 3. prosince 2023 od 14 hodin
  neděle 10. prosince 2023 od 10 hodin
  neděle 17. prosince 2023 od 11 hodin
  sobota 30. prosince 2023 od 14 hodin

  Vstupenky na komentované prohlídky si můžete rezervovat ZDE.

  K výstavě byl vydán rozsáhlý katalog, který je možný zakoupit na pokladně muzea. Výstava potrvá do 25. února 2024. Výstava se koná pod záštitou a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

  www.muzeum-roztoky.cz

  Autor