krásný barevný podzim je všude kolem nás a také ptáci si užívají bohatě prostřeného stolu různých bobulí a semen. Pokud nebydlíte vysoko v horách a nenapadl u vás sníh, je na přikrmování ještě čas. Ten správný čas ale je pro vyvěšování budek. Přinášíme také pozvánku na středečního Ornitologa na drátě a i když to možná uslyšíte neradi, Vánoce jsou tu již za měsíc a třeba se vám bude hodit tip na dárek.

  UŽ JSTE VYVĚSILI BUDKU?

  Budky pro ptáky mohou přes zimu sloužit coby noclehárna a úkryt před nečasem, a to nejen pro ptáky, ale třeba i pro drobné hlodavce. Do jara budky také stihnou „opršet“ a splynout lépe s okolím. Pokud již budky vyvěšené máte, nezapomeňte je vyčistit a zkontrolovat, zda nejsou po sezóně poškozené.
  Doporučujeme navštívit také stránky o budkách na webu České společnosti ornitologické, kde se dozvíte, kam novou budku umístit, jak o ni pečovat a také zde najdete návody na výrobu, pokud byste se do stavby budky chtěli pustit sami. A nebo si pusťte loňský díl Ornitologa na drátě věnovaný právě ptačím budkám.
  Ptákům na vaší zahradě ovšem můžete pomoci i jinak – jednoduše to moc nepřehánějte s podzimním úklidem. Odkvetlá květenství plná chutných semínek nestřihejte, na stromech nechte pár jablíček, z prořezaných větví udělejte někde v rohu hromadu, kterou ocení třeba červenka (a nebo třeba ježek).
  ORNITOLOG NA DRÁTĚ 
  Ve středu 8. listopadu 2023 se můžete těšit na další díl Ornitologa na drátě. Od 17:30 vám Martin Šálek (koordinátor ochrany sýčků z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců AV ČR) a Zuzana Holubová (terénní pracovnice projektu „Zachraňme sýčka“ z České společnosti ornitologické) budou vykládat o ochraně sýčků. Dotazy k tématu vkládejte zde nebo v aplikaci Slido s kódem #sycek.
  PŘIPRAVTE SE NA VÁNOCE
  Pokud hledáte smysluplný dárek pod stromeček, je ten nejlepší čas zařídit darované členství v ČSO. Svým blízkým a přátelům můžete předplatit členství v ČSO na kalendářní rok spojené se všemi členskými výhodami. Certifikát o darovaném členství a první uvítací zásilku zašleme podle dohody buď dárci nebo rovnou obdarovanému. A Ježíšek bude bez práce 🙂
  A možná si vyberete i z našeho dobročinného eshopu.
  SČÍTÁNÍ PTÁČKŮ NA KRMÍTKÁCH

  Autor