Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš odletěl ve dnech 22.–24. srpna na Ukrajinu. Během návštěvy se setkal se svým ukrajinským protějškem Serhiyem Shkarletem, navštívil ukrajinské univerzity, ale i válkou zničené školy a školky. Na brífinku konaném 25. srpna seznámil ministr s detaily své návštěvy novináře.

  Jednání s ministrem vzdělávání a vědy Serhiyem Shkarletem potvrdilo velmi dobré vztahy mezi oběma státy nejen v oblasti vzdělávání. „Velice si ceníme pomoci, kterou vaše země poskytuje ukrajinským dětem, studentům a pedagogům. Ta je o to cennější, že Česká republika zohlednila situaci Ukrajiny také ve svých předsednických prioritách. Vážíme si možnosti účastnit se vybraných jednání v rámci českého předsednictví,“ uvedl ukrajinský ministr Shkarlet, který si pro ministra Balaše vyhradil celý den.

  Ministr školství Vladimír Balaš (foto z webu MŠMT)
  Ministr školství Vladimír Balaš (foto z webu MŠMT)

  „Češi mají stále velké odhodlání pomáhat ukrajinským rodinám, i když situace není ekonomicky jednoduchá. Zajištění vzdělání, příležitostí a pokud možno i pocitu přijetí ukrajinským dětem je to nejmenší, co můžeme v této situaci pro Ukrajinu udělat,“ sdělil ministr Vladimír Balaš. K prohloubení vztahů obou zemí v oblasti vzdělávání by dále mohla přispět také ministerská dohoda, jejíž možné uzavření ministři probírali, nebo zřízení českého lektorátu na Kyjevské národní univerzitě Tarase Ševčenka.

  Oba ministři se také dohodli na užší spolupráci při organizaci výuky ukrajinských dětí v České republice a uskutečnění virtuálního jednání. To se zaměří na sdílení zkušeností s aktuálním režimem výuky dětí na Ukrajině a formami distanční výuky ukrajinských dětí. „Naším cílem je integrace ukrajinských dětí, ne jejich asimilace. Jde nám o to, aby se ukrajinské děti cítily u nás dobře a pokud možno si vytvořily mezi českými dětmi přátele. A to je možné pouze tak, že se zapojí do běžné výuky ve školách,“ uvedl ministr Balaš.

  Kromě návštěvy Lvovské národní univerzity Ivana Franka, navštívil ministr Balaš také Kyjevskou národní univerzitu Tarase Ševčenka, kde se setkal s rektorem univerzity Volodymyrem Bugrovem. Na jednání bylo dohodnuto – až bezpečnostní situace dovolí – zřízení výše uvedeného českého lektorátu. „Český jazyk je na naší univerzitě vyučován dlouhodobě, ovšem lektora vyslaného z České republiky jsme nikdy neměli. Bylo by velkým přínosem pro naši výuku, kdyby mohl posílit naše řady,“ uvedl rektor univerzity Bugrov.

  V průběhu návštěvy dále ministr Balaš zavítal například do Ukrajinského centra pro hodnocení kvality vzdělávání, které zajišťuje národní srovnávací zkoušky. Ty slouží k ukončení středoškolského studia a vstupu na vysokou školu a letos byly poprvé organizovány plně digitálně.

  Ministr Balaš navštívil také školy a školky zničené ruskými jednotkami ve městech Kyjev, Irpiň a Hostomel. „Ve městě Irpiň jsme navštívili školu, která byla zasažena několika raketami ruského agresora. Tato škola byla určena pro vzdělávání autistických dětí nebo dětí s omezeným pohybem, rozhodně to nebyl žádný legitimní vojenský cíl. Bombardovat civilní cíle je válečný zločin,“ podotýká ministr školství Vladimír Balaš.

  Zařadil: -maj-

  Autor