Komunitní centrum Svitlo

  V Komunitním centru Svitlo získávají stovky Ukrajinců možnost postavit se na vlastní nohy. Díky jazykovým kurzům, konzultacím i kroužkům pro děti si mohou najít odpovídající práci. 

  Zázemí pro všechny, kteří chtějí nalézt společnou řeč. Otevřená klubovna pro nově příchozí i domácí. Prostor v centru Prahy, který propojuje.

  Otevřeno

  Otevřeno je každý všední den od 10 do 19 hodin a v tomto čase můžete přijít a využít:
  → studovnu, ve které kromě wi-fi a klidného místa k práci či studiu můžete využít i erární notebooky
  → kuchyňku vybavenou vším, co můžeš potřebovat k přípravě sváči
   dětský koutek, který je celodenně k dispozici a od 16 do 19 hodin je zde zajištěno i hlídání

  Infopoint

  Hned vpravo za dveřmi do Svitla provozujeme Infopoint, kam se můžete přijít zeptat na to, co vás trápí. Rádi vám vysvětlíme, jak to funguje u nás, jaký nabízíme program, jaké jsou možnosti psychologického poradenství, na koho se obrátit při řešení právních, sociálních nebo zdravotních problémů. Infopoint je otevřen od pondělí do pátku od 10 do 19 hodin, rezervace předem není nutná. Obrátit se na Infopoint můžete i prostřednictvím e-mailu infopoint@skautskyinstitut.cz nebo telefonního čísla (ve stejném časovém rozmezí) +420 774 001 788.

  Kroužky pro děti

  Na začátku jsme si říkali, že mít ve Svitlu dětský koutek s hlídáním by mohlo být prima. Čas ukázal, že je to naprosto zásadní. Společně s řadou dětských programů (jazyky, arteterapie, cvičení, hudebka) tím umožňujeme ukrajinským mámám získat trochu času pro spoustu nutného vyřizování nebo třeba hledání práce.

  Program pro teenagery

  Pro středoškoláky je obzvlášť složité zaplout do českého vzdělávacího systému, seznámit se s vrstevníky, najít v novém prostředí smysluplnou náplň volného času; a hlavně se vyrovnávat se situacemi spojenými s útěkem před válkou. S tím vším se mladým lidem z Ukrajiny snažíme pomoci.

  Poradenství a jazykové kurzy

  Všichni víme, že orientace v našich zákonech a úřadech je obtížná, kromě spousty nástrah jsou tu i lidé, kteří se neštítí složitou situaci příchozích z Ukrajiny zneužít. Proti tomu stavíme náš každodenně dostupný Infopoint s odpověďmi na základní otázky, i pravidelná kariérní, právní a psychologická poradenství. Klíčová je znalost češtiny a poptávka převyšuje kapacitu dostupného vzdělávání (našimi kurzy češtiny doposud prošlo 330 lidí).
  Veškeré aktuální dění můžeš sledovat ve veřejné facebookové skupině (primárně česky), na Telegramu (primárně ukrajinsky), nebo na Instagramu. A existuje také ukrajinská verze tohoto webu, kdybys ji chtěl*a někomu poslat.

  Podpořte Komunitní centrum Svitlo

  V Komunitním centru Svitlo získávají stovky Ukrajinců možnost postavit se na vlastní nohy. Díky jazykovým kurzům, konzultacím i kroužkům pro děti si mohou najít odpovídající práci. Příspěvkem můžete tomuto procesu moc pomoci.

  Jsme Skautský institut a od začátku války na Ukrajině se snažíme přispět k řešení krizí, které způsobuje.
  Komunitní centrum Svitlo jsme zprovoznili hned v dubnu 2022. Od té doby se kolem něj neustále zvětšuje živá komunita navázaná na více než 90 tisíc ukrajinských žen a dětí, kteří přebývají v Praze. Na sto lidí tu denně nachází ojedinělý bezpečný prostor, zapojuje se do organizace programů pro ostatní. Takových programů díky tomu letos proběhlo už 3000. Díky možnosti využití dětského koutku, volnočasových kroužků, jazykových kurzů a poradenství se uprchlíci ve Svitlu staví na vlastní nohy, učí se česky, nacházejí si odpovídající práci.
  Poptávka po činnosti je stále obrovská a my bychom v ní moc rádi pokračovali i v příštím roce. Váš příspěvek může zajistit:
  • volnočasový kroužek pro jedno dítě na měsíc (500 Kč)
  • den provozu dětského koutku s hlídáním (1000 Kč)
  • tříměsíční kurz češtiny pro jednu osobu (2500 Kč)
  Vedle jednorázových existuje i možnost pravidelného příspěvku – a my budeme moc rádi, když budete chtít projekt podporovat třeba v celém nadcházejícím roce. Pokud byste zvažovali partnerství a podporu projektu ve větším rozsahu, moc rádi se s vámi potkáme a probereme to – napište na milos.riha@skautskyinstitut.cz (ředitel SI).

  Autor