Záchranné stanice letos ošetřily více než 31 000 divokých zvířat. Mezi nejzávažnější příčiny jejich poranění patří auta a elektrické vedení.

  Nejméně 70 milionů Kč budou potřebovat v roce 2022 na svůj provoz záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Přibližně 17 milionů jim přispěje stát, dalších 53 milionů musí získat od dárců.

  Získat 53 milionů Kč je v této době velmi složitý úkol. Většina této částky přitom míří na nezbytné krmivo pro zvířata, veterinární péči i pohonné hmoty do aut záchranářů, kteří vyjíždějí za poraněnými či jinak ohroženými zvířaty.

  V roce 2021 jsme poskytli pomoc více než 31 tisícům bezprostředně ohrožených živočichů. Většinu bylo možné zachránit a po uzdravení vypustit zpět do volné přírody,“ uvedl ředitel ústřední kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. Upozornil, že některá zvířata se kvůli trvalým následkům nemohou do přírody vrátit a zůstávají v dlouhodobé a finančně nákladné péči záchranných stanic.

  Počet přijatých zraněných zvířat nám ve stanici každoročně roste. Nejčastěji se jedná o ptáky, ale také o ježky, veverky, srny, zajíce a netopýry. Mezi nejvzácnější pacienty patří orel mořský, sokol stěhovavý nebo dudek chocholatý,“ jmenuje záchranář Luboš Vaněk ze stanice v Huslíku.

  Zásahy zvířecích záchranářů zajišťuje Národní síť záchranných stanic, která prostřednictvím svých 35 členských stanic pokrývá celé území České republiky. Mezi nejčastější příčiny poranění zvířat patří jejich srážky s automobily, u ptáků střety s prosklenými plochami i elektrickým vedením. Koncem prosince pak přibývají úrazy zvířat vyplašených v důsledku používání zábavní pyrotechniky.

  Podpořit činnost záchranných stanic můžete prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi.

  Finanční prostředky můžete zasílat na číslo sbírkového účtu: 33553322/0800.

  Pokud chcete záchranné stanice podpořit jednorázově, pošlete dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS ZVIREVNOUZI 30 (60,90). Jednou textovou zprávou tak můžete poslat 30, 60 nebo 90 korun českých.

  Chcete-li udělat radost i svým blízkým, zakupte pro ně dárcovský certifikát.

  https://www.zvirevnouzi.cz/darovaci-certifikaty/

  Více informací na webu www.zvirevnouzi.cz a facebookových stránkách Zvíře v nouzi.

  Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody

  Jak zvířata chránit? A jaké jsou příběhy divokých ptáků nebo vydry, kteří našli pomoc v záchranné stanici?

  https://native.seznamzpravy.cz/zvirata-potrebuji-vasi-pomoc/

  Autoři