Zlatý ÁmosOd roku 1994 je z rozhodnutí UNESCO 5. října Mezinárodní den učitelů. Ten náš, český Den učitelů (28. března) má tradici mnohem delší. Oba tyto pedagogické svátky spojuje již několik let anketa Zlatý Ámos. Nový ročník začíná na Mezinárodní den učitelů a korunovace Zlatého Ámose připadá na výročí narození J. A. Komenského, tedy 28. března. Letos bude anketa slavnostně odstartována v sobotu 7. října v 18 hodin na galakoncertě dětských zpěváků lidových písní Zpěváček-Slávik v Národním domě na Vinohradech. Už počtrnácté dostanou žáci základních a středních škol možnost navrhnout své oblíbené pedagogy na titul Zlatý Ámos.

  „Je trochu symbolické, že zahájení bude součástí koncertu, na kterém vystoupí nejen české děti, ale i děti ze Slovenska, Maďarska, Polska a Rumunska. Letos poprvé se totiž anketa Zlatý Ámos stává také mezinárodní. Podle stejných pravidel proběhne poprvé na Slovensku,“ říká ředitel ankety Slávek Hrzal. „Je to zároveň náš příspěvek k Mezinárodnímu dni učitelů, který anketa jako most propojuje s naším Dnem učitelů,“ dodává Hrzal.

  Pravidla ankety jsou stále stejná. Přihláška musí obsahovat:

  1. stručnou charakteristiku navrhovaného kandidáta a jeho fotografii
  2. popis jedné příhody s ním prožité
  3. podpisy 100 osob, které s návrhem souhlasí (ve školách do 150 žáků stačí polovina)
  4. podpis navrhovaného kandidáta, případně i ředitele školy a starosty obce (ti přihlášku neschvalují, pouze stvrzují podpisem, že jsou o ní informováni)

  Přihlášku je třeba poslat do 31. prosince 2006 na adresu:

  KLUB DOMINO, DTA
  Na Nivách 314
  41 00 Praha 4

  nebo e-mailem na zlatyamos@zlatyamos.cz.

  Podrobné informace a on-line přihlášku najdete na webových stránkách www.zlatyamos.cz.