Šestice portrétů Jaroslava Foglara od kreslíře Milana TeslevičeV letošním roce si připomínáme sté výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara (6. 7. 1907 – 23. 1. 1999) a také prvního kreslíře Rychlých šípů dr. Jana Fischera (22. 1. 1907 – 8. 1. 1960). Této významné události bude věnovaná výstava „Od Bobří řeky do Stínadel“ pořádaná pod záštitou primátora Pavla Béma Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) v Muzeu hlavního města Prahy od 16. května do 2. září 2007.

  Legendární hlavolam - Ježek v kleci - se dočkal mnoha rozličných provedení.Výstava představí veřejnosti bohatý a zajímavý život a dílo nejúspěšnějšího českého autora dětské dobrodružné literatury a pedagoga volného času dětí a mládeže, Jaroslava Foglara – Jestřába, který desítky let vedl pražský oddíl Dvojka – Hoši od Bobří řeky. Vystavena bude rozsáhlá sbírka autorovy knižní, časopisecké i novinové tvorby, od nejstarších vydání po současnost, doplněná o množství souvisejících exponátů. Chybět nebudou ani ukázky z Foglarových kreslených seriálů, především legendárních Rychlých šípů, včetně zajímavých souvislostí a kuriozit.

  Tábor ve Sluneční zátoceExpozice mapuje také Foglarovu pedagogickou činnost – jednak vedení vlastního chlapeckého oddílu a desítek letních táborů, jednak řízení a motivování čtenářských klubů, tedy výchovnou činnost „na dálku“ prostřednictvím rubrik v dětských časopisech – především Mladý hlasatel a Vpřed.
  Ctitelé Jestřábova díla si na výstavě přijdou na své.Vystaveny budou i zajímavé materiály z Foglarova osobního archivu, zaměřené jak na soukromý a rodinný život, tak na jeho dílo. Na své si přijdou i zanícení znalci foglarovského světa, protože některé dokumenty a další materiály budou vystaveny vůbec poprvé.
  Návštěvníci se také budou moci seznámit s tvorbou a aktivitami, které na Foglarovo literární dílo a pedagogickou činnost navazují. Na cestě od Bobří řeky do Stínadel budou moci navštívit klubovnu Rychlých šípů, zhlédnout dokumentární filmy věnované Jaroslavu Foglarovi, chybět nebude nabídka tiskovin a dalších materiálů.

  Každá výstava zůstává ve své podstatě více či méně „mrtvým“ předložením exponátů. Je proto potěšitelné, že v případě Jaroslava Foglara se nejedná o uzavřenou kapitolu. Vždyť jeho tvorba i náměty na smysluplné, tvůrčí a kamarádské prožití dětství se dosud setkávají nejen s příznivým přijetím čtenářů, ale stále mají i mnoho následovníků.

  Nesmrtelná foglarovská legenda - Rychlé šípyVýstava Od Bobří řeky do Stínadel se koná od 16. 5. do 2. 9. 2007
  Muzeum Hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8
  Otevřeno: denně kromě pondělí 9.00 – 18.00 hod.
  Vstupné: základní 80 Kč, snížené (studenti, důchodci, invalidé) 30 Kč, rodinné 160 Kč, děti do 6 let zdarma, školní skupiny 20 Kč (na jednotlivce, vč. pedagogického dozoru).
  Každý první čtvrtek v měsíci otevřeno do 20.00 hodin a za symbolické vstupné 1 Kč!
  Informace muzea: www.muzeumprahy.cz

  Kde bílá oblaka plují… 100 let od narození Jaroslava Foglara
  To je další velká výstava k výročí, tentokrát v Brně, uspořádaná Sdružením přátel Jaroslava Foglara v Moravském zemském muzeu od 4. května do 6. října 2007.
  Moravské zemské muzeum
  Zelný trh 8
  Otevřeno: úterý – sobota 9.00 – 17.00 hod., pondělí a neděle zavřeno
  Informace muzea: www.mzm.cz

  Sdružení přátel Jaroslava FoglaraK stému výročí narození Jaroslava Foglara se chystá na nejrůznějších místech republiky řada menších výstav a mnoho dalších akcí a aktivit. Informace o nich jsou průběžně doplňovány a aktualizovány na internetových stránkách:
  www.foglar.info
  www.bohousek.cz
  www.spjf.cz

  Foto: Milan Lebeda, Václav Nosek
  Reprofoto: archiv
  Autorem portrétních kreseb Jaroslava Foglara je Milan Teslevič, pohlednici vydalo SPJF

  Autor