Ve čtvrtek 11. července, začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava starých odrůd letního ovoce – pozdních třešní, višní, meruněk a prvních letních hrušek, které již nejsou běžně k mání. Součástí pátečního doprovodného programu jsou domácí metody zpracování ovoce – kandování, skvělé ovocné pendreky a překvapí i slané a sladké zelené ořechy.

    Jedna z vystavených starých odrůd – hruška Jakubka česká (foto ČSOP)
    Jedna z vystavených starých odrůd – hruška Jakubka česká (foto ČSOP)

    Ve čtvrtek a v sobotu dopoledne se můžete těšit na oblíbené pěstitelské a odrůdově zaměřené přednášky. Během nich se dozvíte, jak vyzrát na ochranu v ovocných sadech biologickou cestou, jaké jsou choroby a škůdci peckovin a blíže se seznámíte s genofondem meruněk i s letními odrůdami hrušní. Součástí výstavy je komentovaná prohlídka, ochutnávka čerstvých plodů jednotlivých odrůd a ovocnářská poradna. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody.

    Výstava je třídenní a potrvá do soboty 13. července 2023 (10–17 h).

    Jedna z vystavených starých odrůd – třešeň Španělská (foto ČSOP)
    Jedna z vystavených starých odrůd – třešeň Španělská (foto ČSOP)

    Na řadě míst třešňová sezóna skončila, na výstavě se však setkáte ještě vyzrálými pozdními třešněmi z chladnějších a vyšších poloh. „Krásné jsou pestrobarevné žlutočervené chrupky, jako je třešeň Grollova, tvořící vznosné koruny. Či jiná půvabná pestře plodící odrůda Bütnerova pozdní chrupka, dosahující nižšího vzrůstu. Obojí jsou původem německé odrůdy, které měly své místo v příhraničních regionech,“ říká Martin Lípa, odborný garant programu Oživení starých odrůd. Ze zvláště chutných višní vystavujeme například odrůdu Španělskou – kyselku, která se od amarelek odlišuje tmavou dužninou a barvivou šťávou. Je to velmi stará odrůda z první poloviny 17. století, živoucí historie. Plodná, mrazuodolná a samosprašná, prostě stojí za to ji pěstovat.

    Vystavené pozdní třešně (foto ČSOP)
    Vystavené pozdní třešně (foto ČSOP)

    Začínají zrát první letní odrůdy hrušek. Nejranější hrušní, která se však postupně vytrácí z naší krajiny, je Jakubka česká. Bývala rozšířená zejména ve východních Čechách. Má krátkou dobu skladovatelnosti a pokud chceme úrodu uchovat, nejlépe je ji zpracovat. Podobný osud má i Magdalenka, stará francouzská odrůda z 16 století. Kdo ještě zná její citronovou příchuť? Meruňky v květu v celé řadě lokalit sežehly jarní mrazíky. I přes to se najdou místa, kde zaplodily, a tak se dočkáte výběru plodů z Lednické genofondové kolekce. Ta bude k vidění od pátku.

    „Neustáváme v hledání ovocných pokladů minulosti, které je stále obtížnější. Je poměrně časté, že staré stromy se kácejí bez znalosti odrůdy, bez odběru roubů.  Třeba se skrývají zapomenuté ve vaší zahradě, na návsi či aleji. Pokud o takových víte a právě zrají, přineste vzorky několika plodů do naší poradny k určení. Můžete tak učinit po dobu trvání výstavy od 11. do 13. července,“ vyzývá Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody. Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je znovu pěstujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

    Program je realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství a hlavního města Prahy.  Lesy České republiky, s.p., jsou generálním partnerem Národního programu Ochrana biodiverzity. Na konání cyklu výstav v Domě ochránců přírody dále přispívá městská část Praha 4.

    Zařadil: -maj-

    Autor