Osobnosti neoficiálního folkového sdružení ze 70. let Šafrán se sešly v rámci projektu Občanského sdružení PANT Moderní dějiny do škol v Uherském Hradišti. Ve čtvrtek 1. listopadu 2012 se na zdejším gymnáziu uskutečnila studentská minikonference Šafrán.

  Písničkáři 70. let na minikonferenci Šafrán - zleva Vladimír Merta, Petr lutka, Petruška Šustrová a Dáša Andrtová-Voňková (foto archiv PANT) „Minikonference navazuje na úspěšnou studentskou konferenci Druhá kultura v ČSSR, která proběhla v únoru tohoto roku v Ostravě,“ uvedl Jiří Sovadina, člen Občanského sdružení PANT a učitel dějepisu z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. „Opět se soustředí na nezávislou československou kulturu, konkrétně na neoficiální sdružení písničkářů Šafrán.“ Akci zahájil starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský, ředitel GUH Zdeněk Botek a předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek. Účastníky čekala také putovní výstava Pavel Tigrid – slovy proti totalitám a prohlídka bývalé věznice v Uherském Hradišti. Odpoledne proběhly studentské workshopy, které vedli učitelé uherskohradišťského gymnázia a zaměřili se v nich na práci s textem.

  Písničkáři 70. let na minikonferenci Šafrán - Vlasta Třešňák (foto archiv PANT) Studenti měli příležitost se osobně setkat s Vladimírem Mertou, Vlastou Třešňákem, Dášou Andrtovou-Voňkovou či Petrem Lutkou, a to nejen při besedách v průběhu dne, ale i na večerním koncertu v klubu Mír. Odpolední diskusi na téma Šafrán včera a dnes moderovala novinářka a překladatelka Petruška Šustrová.

  Fotografie z večerního koncertu najdete zde:
  http://slovacky.denik.cz/galerie/sdruzeni-pisnickaru-safran-021112.html

  Podrobnosti o celodenním programu najdete zde:
  http://www.pant.cz/UserFiles/files/SAFRAN%281%29.pdf

  Více o činnosti sdružení PANT:
  http://www.pant.cz/