Třešňová alej u Nového Malína

  Lidé v anketě Alej roku 2023  poslali alejím celkem 9782 hlasů. Vyhlašujeme celorepublikovou vítěznou alej s největším počtem hlasů a vítěznou alej za každý kraj. Každý vítěz se může těšit na hodnotné ceny. Pouze z Karlovarského kraje nepřišla žádná nominace.

  Královnou alejí za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči (Králíky) v Pardubickém kraji.

  Vítězná alej  vede ke klášteru a na poutní místo Hora Matky Boží. Poutní Křížová cesta vede lipovou alejí přímo z okraje města Králíky vzhůru prudce do kopce. Součástí aleje je 8 barokních šestibokých kaplí. Alej byla vysázena roku 1705. Soutěžila už v minulém ročníku, tenkrát skončila na celkovém 64. místě (z 93 nominovaných alejí) a získala jen 13 hlasů.  Letos vyhrála s 1157 hlasy. Porazila tak alej na druhém místě o celých 360 hlasů.  Nepodařilo se jí však překonat rekord v počtu hlasů. Ten stále drží  Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji, která v roce 2018 vyhrála s 1635 hlasy.

  Dvořákova stezka u Nalahozevsi

  Na 2. místě se umístila Dvořákova stezka ze Středočeského kraje mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou. Jedinečná alej poskytuje neopakovatelné pohledy na stezku lemovanou ze strany od vody vzrostlými stromy a na řeku Vltavu.

  Pomyslná bronzová medaile za 3. místo míří do  Třešňové aleje u Nového Malína v Olomouckém  kraji, která lemuje silnici III. třídy vedoucí k osadě Krásné. O alej pečuje spolek Malínské aleje ve spolupráci se správem silnice.

  4. místo patří Aleji k minerálnímu prameni (Dlouhá alej) v Tachově (Plzeňský kraj).  Lipovou alej nechal vysázet už v letech 1790 – 1791 hrabě Josef Mikuláš Windischgrätz a dnes je chráněná jako památná.

  Na 5. místě se umístila  Alej metasekvojí čínských v Havířově. Stromořadí 16 metasekvojí čínských bylo v samém centru města vysázeno v roce 1967 a dnes je  důležitou součástí veřejného prostoru.

  Metasekvoje v Havířově

  Srdečně gratuluji všem vítězným alejím a těm, kteří je nominovali. Dík patří všem, kteří alejím poslali 9782 hlasů. Podívejte se v galerii na tu pestrou alejovou sešlost. Mladé stromky vysázené v obcích jsou závazkem pro další péči, ale také místem pro setkávání místních obyvatel. Stromy lemující naše krajské silnice zpříjemňují cestování a jsou součástí živé sítě v krajině. Historická stromořadí udržují paměť krajiny.  Jsou zároveň tím nejcennějším, čím stromy mohou být, biotopy pro stovky živočichů. Stromořadí, která jen těžce hledají místo k životu, jsou ta městská. Naštěstí za mnohá z nich bojují lidé, pro které jsou ulice místem k životu. Přijďte s námi oslavit vítěznou alej roku 2023, a vlastně všechny aleje, na slavnost, která bude tentokrát v Králíkách“, říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.

  Tři  nejkrásnější fotografie 13. ročníku ankety Alej roku vybrali patroni ankety a další osobnosti. Letos jimi byli  spisovatelka a nakladatelka Marie Holečková, botanik a spisovatel RNDr. Václav Větvička, vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D.,  dokumentarista a fotograf Prokop Pithart, kameraman přírody Lukáš Pich, muzikálová herečka a zpěvačka Petra Vojtková, výtvarnice Lenka Kurovská, ekoložky Vendula Šmoldasová a Markéta Kolátková, ředitelka AUDIT DANĚ CZ s.r.o. a generální sponzor ankety Ing. Jana Moučková.

  Vítězný snímek Emily Balouskové v soutěži Alej roku 2023 (Alej u mlýnské strouhy, Dolní Benešov)
  Vítězný snímek Emily Balouskové v soutěži Alej roku 2023 (Alej u mlýnské strouhy, Dolní Benešov)

  Vítězná fotografie Aleje roku 2023 byla pořízena v Dolním Benešově.  Emily Balousková nám ukázala tajemný pohled  do nitra Aleje u Mlýnské strouhy. Na druhém místě skončila fotografie Aleje u obce Potěhy u Čáslavi. Její autorka Lenka Měkotová ukázala půvab březové aleje jak v zimním kabátě, tak i zlatě zbarvené podzimním sluníčkem. Třetí místo patří majestátní Lipové hraběcí aleji  v Plané nad Lužnicí a Ondřeji Kottovi. Autoři tří nejlepší fotografií získají digitální fotoaparát nebo tiskárnu značky Canon a balíčky od Groown.

  Vítězné aleje si můžete prohlédnout na webových stránkách ankety.

  1. místo: Alej u Mlýnské strouhy, Moravskoslezský kraj, autorka: Emily Balousková;
  2. místo: Březová alej u Potěh, Středočeský kraj,  autorka:  Lenka Měkotová;
  3. místo: Lipová hraběcí alej, Jihočeský kraj, autor: Ondřej Kott.

  Autor, který nominoval absolutní vítězku, obdrží jako hlavní cenu let balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go. Nominující 14 krajských vítězek získají knihy pro děti od českého nakladatelství Meander, poukázky od FotoŠkoda, domácí marmelády od lahůdkářství Perfectly Delicous, vstupenky do filmového Muzea Karla Zemana, vítězství mohou zapít pivem od rodinného pivovaru Zichovec a mnoho dalších cen od našich sponzorů a partnerů. Děkujeme všem našim sponzorům.

  Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině.

  Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou důležitou součástí našeho prostředí. Přinášejí užitek lidem, přírodě a jsou domovem volně žijícím živočichů. V zimě stromořadí snižuje riziko tvoření sněhových jazyků a zavátí vozovky sněhem. Během soumraku, za deště či mlhy usnadňuje  řidičům orientaci, ukazuje směr. Aleje také působí jako přírodní větrolam, zmírňují boční vítr a tak omezují odnos zeminy z polí. Linie stromů navíc utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny.

  Pokochejte se vznosnými stromořadími a objevte jedinečná místa na alejroku.cz.

  Inspirujte se a zapojte se do dalšího ročníku ankety Alej roku.

  Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. 

  https://alejroku.cz/2023/vysledky-2023

   

  Autor