Jánský vršek v malostranské části Prahy, 13. října 2022 odpoledne. Ještě před otevřením se u Centra české dětské knihy sešlo několik desítek lidí. Fronta pak neubývala dobrých 45 minut.


  Knižní novinka se prodávala i přímo v Centru, mnozí však raději neponechávali nic náhodě, a přinesli si s sebou k podpisu výtisky zakoupené předtím v knihkupectví někde jinde.

  Přišli sem především kvůli tomuto muži: Marko Čermák – kreslíř, textař, hudebník – hráč na pětistrunné banjo – a celoživotní tramp. Většinu komiksů ve zmíněné knize nakreslil on.

  Přední komiksový badatel a odborník Martin Foret, autor dvou statí uvnitř knihy, o něm mj. napsal: „ I kdyby nevytvořil nic jiného, samotná práce na Rychlých šípech by mu nejspíše zajistila úspěch a slávu. Jeho stopa v dějinách českého komiksu je však mnohem výraznější a jeho výtvarné dílo bohatší.“

  Autogramiádě předcházel křest. Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara jej uvedl zasvěceným proslovem, v němž stihl přítomným sdělit vše podstatné. A nejen to – třeba také pro mnohé překvapivou „perličku“, že Jestřáb, jak zněla přezdívka slavného spisovatele, si docela rád pochutnal na pivu… Při samotném křtu se však kniha ničím nepolévala – to by byla škoda – odehrál se symbolickým poklepáním Foglarovým hrnkem na knižní vazbu.

  …A pak to vypuklo. „Upozorňujeme, že vzhledem k menší kapacitě prostor je možné, že bude potřeba chvíli počkat, než se uvolní místo,“ avizovali ve svém newsletteru organizátoři ze Skautské nadace Jaroslava Foglara. Měli pravdu.

  Marko Čermák lidem podepisoval i jím ilustrované romány, své obrazy či pohlednice, a dokonce i obaly starých gramofonových desek legendární country skupiny Greenhorns, k jejímž zakládajícím členům patřil. Převážně a především ovšem čerstvou komiksovou novinku.

  Mezi těmi, kteří si ji nechali podepsat, byl i bývalý šéf České rady dětí a mládeže, skaut Pavel Trantina.

  Toť ona.

  Zařadil: -maj-

  Autor